"Polska Razem" - nowa partia na scenie politycznej

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2013 09:24
Utworzyli ją: Jarosław Gowin, Polska Jest Najważniejsza i Stowarzyszenie Republikanie. Nową inicjatywę oceniają goście audycji "Komentatorzy" w radiowej Trójce.
Audio
  • Roman Imielski i Łukasz Warzecha m.in. o nowej partii "Polska Razem" (Komentatorzy/Trójka)
Jarosław Gowin na konwencji partii Polska Razem
Jarosław Gowin na konwencji partii Polska RazemFoto: PAP/Paweł Supernak

Jak mówi Roman Imielski z "Gazety Wyborczej", podczas sobotniej konwencji w Warszawie, na której ogłoszono powstanie nowej partii, padło wiele ważnych deklaracji, ale przebiła się jedna. Chodzi o pomysł przyznania rodzinom większej liczby głosów w wyborach - w zależności od tego ile dana rodzina ma dzieci. Zdaniem publicysty inicjatywa ta jest absurdalna, nie do spełnienia. - Cenię odwagę w polityce, ale ona musi mieć jakieś podstawy logiczne, jakikolwiek sens - ocenia.
Łukasz Warzecha z dziennika "Fakt" podkreśla, że rozumie sam zamysł, chodzi o to, że politycy nowego ugrupowania pokazują, że polityka prorodzinna wymaga radykalnego podejścia. Chcieli, by coś mocnego pojawiło się w ich przekazie. - Pomysł oczywiście nie jest do przeprowadzenia bez zmiany konstytucji. Rodzi też wiele problemów praktycznych, na przykład co w sytuacji, gdy rodzice mają różne poglądy - dodaje.
W ocenie Imielskiego nowa partia chciałaby przejąć elektorat i PiS, i Platformy Obywatelskiej. Jak tłumaczy, "Polska Razem" ma liberalny program gospodarczy, który zbliża ją do PO, ale jest konserwatywna w kwestii wartości, co sytuuje ją bliżej Prawa i Sprawiedliwości. W opinii Warzechy Gowin chce odebrać elektorat głównie PO, ale może też zabrać kilka punktów procentowych PiS.
Goście audycji "Komentatorzy" w radiowej Trójce mówili także o sytuacji na Ukrainie. Skomentowali także decyzję prokuratury, która uchyliła postanowienie o aresztowaniu polonijnego biznesmena Edwarda Mazura, który jest podejrzany o podżeganie do zabójstwa generała Marka Papały.
Wysłuchaj całej audycji!
Rozmawiał Krystian Hanke.
(kk)

Czytaj także

Wipler: razem z Gowinem i PJN zakładamy nową partię

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2013 13:23
Jarosław Gowin, działacze PJN oraz Republikanie podczas sobotniej konwencji w Warszawie powołają nową partię – poinformował Przemysław Wipler (Republikanie). Jak podkreślił, politykom zaangażowanym w tworzenie inicjatywy udało się dojść ostatecznie do porozumienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Godson: "Polska Razem" ma program dla rodzin, które są najważniejsze

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2013 15:47
Wprowadzenie zakazu odbierania dzieci ich rodzicom z powodu biedy, większe ulgi dla rodzin, powszechny urlop macierzyński dla wszystkich matek oraz bon wychowawczy - to m.in. propozycje prorodzinne nowej partii Jarosława Gowina "Polska Razem", której powstanie ogłoszono w sobotę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maliszewski: "Polska Razem" przypomina PO sprzed lat

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2013 17:38
W sobotę podczas konwencji w Warszawie powołano partię "Polska Razem". Utworzyli ją Jarosław Gowin, PJN oraz Republikanie. Politolodzy uważają, że ma ona szansę na pozyskanie części elektoratu niezagospodarowanego przez inne partie.
rozwiń zwiń