X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wspomnienie o Xymenie Zaniewskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2016 16:55
W Wehikule, poświęconym pamięci Xymeny Zaniewskiej, udział wzięły prof. Barbara Osterloff, historyk teatru i Teresa Drozda.
Audio
  • Opowieść o genialnej projektantce mody i scenografce (Trójkowy wehikuł czasu)
Xymena Zaniewska, projektantka mody, scenograf, architekt
Xymena Zaniewska, projektantka mody, scenograf, architektFoto: PAP/Ireneusz Radkiewicz

Była w ekipie budującej MDM; zaproszona przez Adama Hanuszkiewicza do zaprojektowania scenografii (w maleńkim studiu!) do spektaklu Teatru TV "Apollo z Bellac" (1958) zaangażowała się w telewizję i od tej pory przez ćwierć wieku współtworzyła charakterystyczny styl wizualny TVP (zwłaszcza czarno-białej, choć nie tylko); projektowała modę; wraz z mężem odpowiadała za kształt plastyczny wielu słynnych spektakli teatralnych, wśród nich legendarnego "Kordiana" z Andrzejem Nardellim (1970). Xymena Zaniewska.

Wiedzieliśmy, że na rozmowę z nią nie mamy już szans. Ale wiadomość o odejściu pani Xymeny zastała nas podczas przygotowań do tej audycji, zainspirowanej książką "Xymena", w której wspomnienia Artystki zredagowała Teresa Drozda (nasza koleżanka z Trójki!), a całość opracował graficznie Iwo Zaniewski, syn naszej bohaterki.

W Wehikule, poświęconym pamięci Xymeny Zaniewskiej, udział wzięły prof. Barbara Osterloff, historyk teatru, oraz Teresa Drozda.

Z oczywistych powodów muzyka była tym razem nieco stonowana. Ale też fascynująca: teatralne nagrania Andrzeja Kurylewicza, fragment art-jazz-operowo-rockowej kompozycji Andrzeja Zielińskiego, a także utwór jednego z najsłynniejszych wykonawców z epoki PRL-u, którego jeszcze nigdy w naszej audycji nie słyszeliśmy... No i piosenka poniekąd poświęcona po prostu Xymenie.

W audycji nadaliśmy następujące utwory:

  1.  Małgorzata Niemirska: Pani X przeprasza (1976) 2'15"
  2.  Mieczysław Fogg: Będziemy mieszkać na MDM (1952) 3'06"
  3.  Wanda Warska: Czułość (1971) 2'52"
  4.  Czesław Niemen: Zapytaj (1971) 3'20"
  5.  Zespół Andrzeja Kurylewicza: Pan Tadeusz (1971) 1'07"
  6.  Skaldowie: Magiczny pałac (1978) 5'58"

Do usłyszenia za tydzień - AO & JS

***

Tytuł audycji: Trójkowy wehikuł czasu
Przygotowali: Jerzy Sosnowski, Agnieszka Obszańska
Data emisji: 20.02.2015
Godzina: 15.08

mp/mk

Czytaj także

Klub Non-Stop, czyli co okrutnie irytowało mieszczan

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 18:09
Sopocki Non-Stop, czyli klub muzyczny na świeżym powietrzu. - Został założony w 1961 roku przez Franciszka Walickiego. Nad kręgiem tanecznym, zbitym z desek, rozciągała się plandeka. To tu grały legendarne zespoły młodzieżowe tamtych czasów - opowiada gość audycji "Trójkowy wehikuł czasu" Marcin Jacobson.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trasa M-Z. Estrada sztuki nowoczesnej

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2015 17:10
Co by się stało, gdyby sztuka naprawdę objęła we władanie polskie ulice? Pytaliśmy o to w kolejnym odcinku "Trójkowego wehikułu czasu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozśpiewany PRL i kobiety, które zdobyły sceny

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2016 18:28
Marta Mirska, Maria Koterbska, Regina Bielska, Natasza Zylska, Rena Rolska, Ludmiła Jakubczak, Hanna Rek, Joanna Rawik. Jak wyglądały ich świetlane kariery? Jak potoczyło się ich życie? I co niektóre z nich robią dziś?
rozwiń zwiń