Co w PRL postrzegaliśmy jako luksus?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2016 12:00
Telefon, kolorowy telewizor, maluch... Jerzy Sosnowski zaprasza do rozmowy o tym, co w okresie PRL uznawano za luksus.
Trójkowego wehikułu czasu można słuchać na antenie Trójki w każdą sobotę tuż po 15.00
"Trójkowego wehikułu czasu" można słuchać na antenie Trójki w każdą sobotę tuż po 15.00Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Kilka tygodni temu, w audycji o grochowskim Universamie, wspomnieliśmy o pewnej rodzinie, która wedle świadectwa z epoki była dobrze sytuowana, bo miała: własny telefon, kolorowy telewizor i malucha. To zdanie zainspirowało nas, żeby przyjrzeć się bliżej temu, co właściwie uważano w czasach PRL za luksus?

Jest oczywiste, że z biegiem lat pewne wynalazki upowszechniają się (co oznacza między innymi, że tanieją); do tego dochodzi kwestia dostępności towarów, z którą realny socjalizm nie umiał sobie poradzić. Mimo to trudno dziś uwierzyć, że JEDNA LUB DWIE pomarańcze (na całą rodzinę) stanowiły atrakcję na Święta - i to nie w rodzinach, które żyły na skraju nędzy. Albo że kupienie pralki wirnikowej marki Frania bywało wydarzeniem, na które spraszało się sąsiadów. Już nie mówiąc o kupnie samochodu...

O dobrobycie i luksusie będziemy więc rozmawiać w tę sobotę, a naszym przewodnikiem po temacie zgodziła się zostać dr Zuzanna Grębecka, antropolożka kultury z Instytutu Kultury Polskiej UW.

Wehikuł przyniesie też piosenki, w których pojawiały się marzenia o życiu na wysokiej stopie - było ich niemało! - a także m.in. fragment legendarnych "Matysiaków", odnaleziony przez nieocenionego Wojciecha Barcikowskiego, który buszuje dla nas w archiwum Polskiego Radia. To właśnie pan Józef Matysiak kupił pralkę, budząc dreszcz szczęścia i grozy u swojej żony, pani Heleny Matysiakowej...

***

Na "Trójkowy wehikuł czasu" w sobotę (27.02) po godz. 15.00 zapraszają Jerzy Sosnowski i Agnieszka Obszańska.

Czytaj także

W PRL Dzień Kobiet miał dwa oblicza: poważne i erotyczne

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2014 18:41
Opowiadając o obchodach 8 marca w PRL Krystyna Kofta zwracała uwagę, że w zakładach pracy uroczystości składały się z dwóch części. - Podczas oficjalnej, z przemówieniami, kobietom wręczano kwiaty. Podczas nieformalnej alkohol lał się strumieniami i dochodziło do różnych ekscesów, jak byśmy dzisiaj powiedzieli - przyznaje pisarka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O grach i zabawach z czasów PRL

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2015 16:00
Gry podwórkowe, gry towarzyskie. Dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Rozmawialiśmy o nich z Michałem Ogórkiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oto jak cały naród budował swoją stolicę

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2016 09:00
- We Wrocławiu rozbierano budynki, a uzyskane miliony cegieł przewożono do Warszawy, by ją odbudować - opowiadał varsavianista Jan Mencwel.
rozwiń zwiń