Adam Zagajewski: poeta ma w sobie dziką rzeczywistość

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2014 17:11
Nie tylko o poezji mówił w Trójce Adam Zagajewski. Poeta był gościem kolejnej odsłony cyklu "Biuro Myśli Znalezionych".
Audio
  • Adam Zagajewski gościem Marcina Zaborskiego (Biuro myśli znalezionych/Trójka)
Adam Zagajewski
Adam ZagajewskiFoto: Andrzej Bołdaniuk/PR

Gość Marcina Zaborskiego opowiadał o tym, co przechowuje w pamięci z czasów dzieciństwa w Gliwicach, w których - jak kiedyś napisał - "liście topoli w ogrodzie są czarne, świat jest czarny, domy są czarne"... Zdradzał, jak wyobraża sobie piekło. Przekonywał, że mimo bólu, który nas dotyka, można "opiewać okaleczony świat".

Mierzył się też z pytaniem, czy można zaprzyjaźnić się z - jak to ujął w swojej poezji - "surowym krawcem, który nie uspokoi się, póki nas nie zaopatrzy w ostatni garnitur, czarny jak noc"?

Adam Zagajewski już jako jedenastolatek stwierdził, że będzie pisał, ale na deklaracjach się chwilowo zatrzymał, ponieważ sam stwierdził, że nie ma nic do napisania... - Ja nie byłem cudownym dzieckiem. Byłem zwykłym dzieckiem, tyle że także zaciekłym czytelnikiem. Czytałem wszystko, co mogłem i uwielbiałem czytać - mówił w rozmowie z Marcinem Zaborskim.

Zaproszenie do rozmowy z wybitnym poetą przyjęli: przewodnicząca Rady Fundacji Herberta - Katarzyna Herbert, redaktor naczelna "Zeszytów Literackich" - Barbara Toruńczyk oraz dziennikarz, publicysta i poeta - Wojciech Bonowicz .

Na muzycznej scenie studia im. Agnieszki Osieckiej, śpiewała Aga Zaryan. Towarzyszył jej pianista Bogdan Hołownia.

"Biuro myśli znalezionych" - wydania archiwalne >>>
Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia "Biura myśli znalezionych". Program prowadził Marcin Zaborski.

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

Czytaj także

Wielcy poeci i nasz ulubiony aktor

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2014 16:50
Julia Hartwig, Ryszard Krynicki, Adam Zagajewski oraz Marek Kondrat nagrali wiersze do tomów wyborów i jednego zbioru poezji. Zbiór to wiersze wszystkie Stanisława Barańczaka i Marek Kondrat przyjął zaproszenie do ich przeczytania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dorota Kędzierzawska: nikt nie wierzył, że zostanę reżyserem [wideo]

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2014 08:12
Kiedy wokół nas "Wrony", za rogiem czają się "Diabły, diabły", do tego wydaje się, że to "Koniec świata" i "Pora umierać" - ona przekonuje, że "Jutro będzie lepiej", bo jest jeszcze "Inny świat". Reżyserka Dorota Kędzierzawska była gościem Trójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Trela został aktorem przez rodzinny dramat

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2014 11:21
O podróżach do mistycznych miejsc dzieciństwa, o artystycznej samotności i o nieustannym poszukiwaniu swojego miejsca w teatralnym świecie mówił w Trójce Jerzy Trela.
rozwiń zwiń