Karol Modzelewski - pomysłodawca "Solidarności"

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2014 20:50
O dzieciństwie w Rosji, opozycji w PRL, ale i rycerskim etosie polskiej inteligencji opowiadał gość "Biura Myśli Znalezionych" - były senator i laureat literackiej nagrody Nike 2014 profesor Karol Modzelewski.
Audio
  • Rozmowa Marcina Zaborskiego z prof. Karolem Modzelewskim (Biuro Myśli Znalezionych/Trójka)
Gościem Biura Myśli Znalezionych był prof. Karol Modzelewski
Gościem "Biura Myśli Znalezionych" był prof. Karol ModzelewskiFoto: Andrzej Bołdaniuk

Niedzielny wieczór w Trójce to między innymi spotkanie z historią. Naszym gościem w programie "Biuro Myśli Znalezionych" był prof. Karol Modzelewski - mediewista, działacz opozycji w czasach PRL, były senator, zdobywca literackiej nagrody Nike 2014 i nagrody im. Kazimierza Moczarskiego za autobiograficzną powieść pod tytułem "Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca".

W rozmowie z Marcinem Zaborskim profesor wraca zarówno do czasów dzieciństwa spędzanego w Rosji, jak i do pierwszych powojennych lat, które przeżył w Warszawie. Wspomina również lata spędzone w więziennych celach, a także początki "Solidarności", która swą nazwę zawdzięcza właśnie jego pomysłowi.

Karol Modzelewski zastanawia się, co zostało z rycerskiego etosu polskiej inteligencji i czy ma ona jeszcze jakąś misję. Odpowiada na pytanie, czy - jak często mawiamy - historia jest dla niego nauczycielką życia. Mówi też o "kulcie liczydeł" w nauce i o podcinającej - jego zdaniem - skrzydła młodym ludziom "tresurze testowej" w polskich szkołach.

Bohater audycji rozmawia ze słuchaczami Programu 3, a także z tymi, którzy od lat się z nim spotykają. W programie pojawiają się więc: sygnatariuszka porozumień sierpniowych Henryka Krzywonos, badaczka średniowiecza - dr hab. Aneta Pieniądz z Instytutu Historycznego UW oraz prezes Wydawnictwa Iskry dr Wiesław Uchański.

Na scenie studia im. Agnieszki Osieckiej pojawił się też aktor Teatru Studio Marcin Januszkiewicz oraz pianista jazzowy Mariusz Obijalski.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji i obejrzenia wideo.

***

Tytuł audycji: Biuro Myśli Znalezionych

Prowadził: Marcin Zaborski

Gość: prof. Karol Modzelewski

Data emisji: 23.11.2014

Godzina emisji: 21.05

(iwo/mk)