Jadwigi Staniszkis ucieczka od odpowiedzialności

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2010 13:55
Znana polska socjolog i politolog tłumaczyła, że nie została politykiem ponieważ bała się odpowiedzialności, wolała pozostać w bezpiecznym "obszarze teoretyzowania".
Audio

Jadwiga Staniszkis, wykładowca akademicki i komentatorka życia publicznego, w audycji "Biuro myśli znalezionych" zarzuciła polskim politykom, że nie mają wystarczającego poczucia odpowiedzialności.

- Paradoksalnie społeczeństwo polskie dokonało  dużo większego wysiłku, żeby dopasować się do tych nowych instytucji, nowej logiki kapitalistycznej. Politycy zostali w pewnej próżni i są po pierwsze bardzo źle poinformowani, niedostatecznie czują, jak wielka odpowiedzialność na nich ciąży, jak trudne wybory podejmują - stwierdziła.

Jadwiga Staniszkis uważa, że to, że ocenia polityków nie nadwyręża jej autorytetu badacza, socjologa, politologa. – To czym zajmuję się w nauce to są kompletnie inne obszary, np. historia idei. Ja funkcjonuję w innym obiegu, dużo publikuję. W jakimś sensie sprawdzianem autorytetu są cytowania, publikacje zagraniczne, itd. – tłumaczył gość programu.

Bohaterka "Biura myśli znalezionych" miała okazję usłyszeć, co myślą o niej osoby, które ją dobrze znają: Cezary Michalski, prof. Andrzej Rychard, prof. Ryszard Bugaj.

– Jest odważna i to zarówno wobec  silniejszych, jak i wobec słabszych, z którymi powinna być solidarna. Kiedy entuzjazmowała się jakimś działaniem pierwszej Solidarności, bądź tego, co po tej Solidarności zostało, to pisała o tym. Kiedy uważała, że jest to jakiś ślepy zaułek, to po prostu pisała i mówiła – opowiadał Cezary Michalski.

Prof. Ryszard Bugaj postrzega Staniszkis jako osobę dynamiczną ze wszystkimi tego konsekwencjami. – Do zalet zaliczam to, że jej ekspansywność jest twórcza w ogromnej większości przypadków. Mówi nowe rzeczy jako intelektualistka i angażuje się  w przedsięwzięcia przełamujące różne zastałe struktury. Z drugiej strony jej oceny intelektualne są formowane bardzo szybko i w moim przekonaniu nie wszystkie się potwierdzają – stwierdził polityk.

Prof. Andrzej Rychard od kiedy tylko poznał bohaterkę audycji był pod wrażeniem jej całkowitej niepodległości intelektualnej. – Było widać było u Jadwigi taką chęć myślenia wbrew schematom, ale to nie była przekora. Moim zdaniem to była chęć sięgnięcia w głąb problemu – ocenił socjolog.

 

 

Gdzie Jadwiga Staniszkis zbiera myśli? Dlaczego uważa się za osobę autystyczną? Czy o tym, jaka jest, dowiedziała się z własnej książki?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdą Państwo w rozmowie "Jadwiga Staniszkis w Biurze myśli znalezionych". Aby jej wysłuchać wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie. Zapraszamy.

 

............................................................................................................................

W każdą ostatnią niedzielę miesiąca Marcin Zaborski rozmawia z uznanymi autorytetami: wybitnymi twórcami, artystami, naukowcami i byłymi politykami, którzy w rozmowie z autorem audycji dzielą się osobistymi refleksjami na temat zjawisk społecznych, idei, cech narodowych, filozofii i sporów światopoglądowych. W Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej rozmówcom towarzyszy zaproszona młodzież akademicka.

Marcin Zaborski – dziennikarz Programu 3 Polskiego Radia od 2000 roku. Pracuje także jako wykładowca akademicki w Instytucie Politologii UKSW. W pracach badawczych zajmuje się komunikowaniem społecznym i politycznym oraz kulturą pamięci. Jest stypendystą Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie oraz Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Jest członkiem kolegium redakcyjnego czasopisma naukowego „Athenaeum. Polskie Studia Politologiczne”, Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych oraz International Political Science Association. Laureat konkursu organizowanego przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych na najlepszą pracę doktorską w Polsce z zakresu nauk politycznych.

 

Czytaj także

Mistrzyni diagnozy społecznej

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2010 12:00
Ludzie nie mają zaufania do władzy - mówi profesor Jadwiga Staniszkis.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polityka prowokacji

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2010 16:30
Prof. Staniszkis: Polska polityka polega na konfliktowaniu się przez różnego typu działania, które drażnią i prowokują.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Weź udział w nagraniu "Biura mysli znalezionych"!

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2010 13:31
Radiowa Trójka zaprasza na nagranie kolejnego programu z cyklu "Biuro myśli znalezionych". Tym razem jego bohaterką będzie profesor Jadwiga Staniszkis.
rozwiń zwiń