X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak Janusz Głowacki i jego płaszcz KGB zrobili furorę w Stanach

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2013 14:00
– Gdy przybyłem do Stanów, w jednej chwili z bardzo znanego pisarza zamieniłem się w absolutnego debiutanta. To było fascynujące, ale też straszne – opowiadał w "Biurze Myśli Znalezionych" Janusz Głowacki.
Audio
  • Janusz Głowacki zdradził, czego nauczyło go życie
Janusz Głowacki i Marcin Zaborski w Biurze Myśli Znalezionych
Janusz Głowacki i Marcin Zaborski w "Biurze Myśli Znalezionych"Foto: Fot.: Andrzej Bołdaniuk

Dramaturg, prozaik i scenarzysta wspominał w rozmowie z Marcinem Zaborskim pierwsze próby literackie oraz swoje pierwsze lata na emigracji. Przekonywał, że życie w Nowym Jorku nauczyło go przyjmowania zarówno porażek, jak i zwycięstw. Bo, jak mówi: - trzeba umieć i przegrywać z godnością, i wygrywać z godnością; obie rzeczy są tak samo trudne.
Gość "Biura Myśli Znalezionych" przyznał, że na początku emigracji doznał wielu upokorzeń. – W jednej chwili z bardzo znanego pisarza zamieniłem się w absolutnego debiutanta. To było fascynujące, ale też  straszne. Bardzo mi to pomogło. Upokorzenia są dla pisarza czymś zupełnie bezcennym.  Ja bym w Polsce nigdy "Antygony w Nowym Jorku” ani "Polowania na karaluchy” nie napisał – mówił Janusz Głowacki.

Obejrzyj inne spotkania w "Biurze Myśli Znalezionych" >>>
Rozmówca Marcina Zaborskiego wspominał, że najbardziej w jego karierze w Stanach pomógł mu Arthur Miller, któremu bardzo spodobał się "Kopciuch” Głowackiego oraz... jego płaszcz. –  Gdy się z nim spotkałem miałem na sobie długi, piękny skórzany płaszcz  KGB. Kupiłem go od ekipy, która kręciła w Polsce film o Dzierżyńskim. Płaszcz  wywołał absolutną sensację w Nowym Jorku  –  opowiadał dramaturg.

Zobacz wideo z benefisu Janusza Głowackiego w Trójce >>>

Janusz Głowacki mówił w "Biurze Myśli Znalezionych” także o filmie "Wałęsa” Andrzeja Wajdy, do którego napisał scenariusz. Zauważył, że niektórzy oczekują, że będzie to film "śledczy”. – Starałem się, żeby ten film był tak śmieszny, jak to było możliwe, bo uważam, że ironia jest strasznie potrzebna – mówił.
Zaproszenie do rozmowy z Januszem Głowackim przyjęli: reżyser Andrzej Wajda, krytyk teatralny Tadeusz Nyczek oraz malarz Andrzej Dudziński. W programie pojawiła się też Olena Leonenko, która zaśpiewała na scenie Muzycznego Studia Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej.

 Zapraszamy do zobaczenia nagrania wideo "Biura Myśli Znalezionych" z Januszem Głowackim.

Czytaj także

Benefis Janusza Głowackiego w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2011 13:00
31 stycznia 2011 roku w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej odbył się benefis znanego z nieprzeciętnego poczucia humoru (także na własny temat) i inteligencji pisarza Janusza Głowackiego.
rozwiń zwiń