Rewolucja w Hollywood. Ogłoszono zmiany w przyznawaniu Oscarów 

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2020 07:30
Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej wprowadza wcześniej już zapowiadane zmiany w przyznawaniu Oscarów. Dotyczą one najważniejszej kategorii – statuetki dla najlepszego filmu – i zaczną obowiązywać od 2024 roku.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com LanKS

Ogłoszono nowe zasady, które będą musiały spełniać filmy starające się o tytuł najlepszego filmu. Wyznaczają one, jaki procent aktorów i pozostałej ekipy filmowej będzie musiał pochodzić z grup określanych jako "niedostatecznie reprezentowane". 

Posłuchaj
08:14 2020_09_12-07-15-46_PR3_Oscary.mp3 Rozdanie Oscarów na nowych zasadach (Zapraszamy na weekend)

  Wierzymy, że te nowe standardy staną się katalizatorem długotrwałych, istotnych zmian w naszej branży – oświadczył przewodniczący Amerykańskiej Akademii Filmowej David Rubin. Nowe zasady dotyczą także firm zajmujących się marketingiem, reklamą i dystrybucją filmów, a także miejsc w programach stażowych, możliwości szkoleń i rozwoju. 

oscar 1200.jpg
"Śniegu już nigdy nie będzie" polskim kandydatem do Oscara 2021

Działania Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej są szeroko komentowane w branży filmowej na całym świecie. Mają bardzo wielu zwolenników, ale niemało osób poddaje w wątpliwość ich zasadność.

– Preferencje dla pewnych grup społecznych to automatyczna dyskryminacja innych grup. Wprowadzanie nierówności w imię zrównania szans lub w imię większej reprezentacji statystycznej pewnych grup  czy w tym jest jakikolwiek sens? W to wiele osób będzie wątpiło – mówi krytyk filmowy Zbigniew Banaś, wykładowca filmoznawstwa na Uniwersytecie Loyola w Chicago.

Ekipa „Bożego Ciała” tuż przed galą Oscarów/Polskie Radio

***
Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadząca: Agnieszka Furtak-Bilnik
Gość: Jan Pachlowski (korespondent Polskiego Radia w Stanach Zjednoczonych)
Data emisji: 12.09.2020
Godzina emisji: 7.15

pr/kr

Czytaj także

"Magnezja" – western na wschodnim podwórku

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 17:00
– "Magnezja" jest filmem bardzo oryginalnym. To pogłębienie naszych fantazji filmowych – mówił w Trójce Maciej Bochniak kilka dni po zakończeniu prac nad swoim najnowszym obrazem, którego data premiery kinowej planowana jest na 2 października.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kino polskie, czyli kino różnorodne. Tarnowska Nagroda Filmowa po raz 34.

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 17:00
Sobota 5 września to dzień rozpoczęcia 34. edycji festiwalu Tarnowska Nagroda Filmowa, który to swoim patronatem objęła m.in. Trójka. Do walki o nagrody publiczności i gremiów jurorskich stanęło 13 filmów konkursowych. – Mam nadzieję, że nie będzie to pechowa trzynastka, a ta wydaje się znakomita z uwagi na poziom tych filmów. Cechą polskiej kinematografii ostatnich lat jest to, że jest bardzo różnorodne – mówił w Trójce dyrektor artystyczny wydarzenia Jerzy Armata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alicja Węgorzewska-Whiskered laureatką nagrody Women in Cinema Award

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 08:33
Dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej Alicja Węgorzewska-Whiskered podczas 77. Festiwalu Filmowego w Wenecji odebrała nagrodę WiCA (Women in Cinema Award). – Byłam niezwykle zaskoczona. Nie ukrywam, że od wielu lat to był mój cel w życiu i cieszę się, że te wieloletnie działania zostały dostrzeżone  – skomentowała laureatka w rozmowie z Michałem Kirmuciem.
rozwiń zwiń