Jak Instagram w ciągu dekady zmienił świat? "Instagram. Bez filtra. Historia od środka" Sarah Frier

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 07:40
– Jako społeczeństwo zaczęliśmy doceniać doznania estetyczne i wspomnienia. Sensem podróży nie jest już wyłącznie doświadczanie tego, co widzimy, ale też dokumentowanie tych przeżyć i wspominanie ich – mówiła w Trójce Sarah Frier,  autorka książki "Instagram. Bez filtra. Historia od środka", uznaną przez "Financial Times" za najlepszą książkę biznesową 2020 roku. 
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/insta_photos

shutterstock media spolecznosciowe 1200.jpg
Media społecznościowe i tradycyjne. Co skrywają kulisy ich działania?

W 2010 roku fotograf i DJ Kevin Systrom wraz z muzykującym Mike'em Kriegerem uruchomili fotograficzny serwis społecznościowy połączony z prostą aplikacją mobilną. W krótkim czasie Instagram stał się niezwykle popularny, również za sprawą celebrytów udostępniających na tej platformie mniej lub bardziej prywatne zdjęcia i filmy. Po niecałych dwóch latach firmę, w której zatrudniano wówczas zaledwie trzynaście osób, kupił Facebook, płacąc legendarną sumę miliarda dolarów. 


Posłuchaj
07:22 2020_12_19 07_25_36_Zapraszamy_na_weekend.mp3 Instagram i jego początki od kulis. Rozmowa z Sarah Frier (Zapraszamy na weekend/Trójka)

 

Sarah Frier, reporterka agencji prasowej Bloomsberg News, ekspertka od mediów społecznościowych, wyjawia nam tajemnice funkcjonowania Instagrama, prezentuje sylwetki jego założycieli oraz zdradza szczegóły dotyczące aktywności celebrytów i influencerów. Z jej książki dowiesz się ponadto, jak wygląda kultura startupowa w Dolinie Krzemowej i na czym polegała ingerencja Instagrama w wybory, a także poznasz kuluary rywalizacji mediów społecznościowych.


"Instagram. Bez filtra. Historia od środka" Sarah Frier, Wydawnictwo Feeria "Instagram. Bez filtra. Historia od środka" Sarah Frier, Wydawnictwo Feeria

Książka "Instagram. Bez filtra. Historia od środka" przekonuje, że Instagram zmienił nasze spojrzenie na rzeczywistość, funkcjonowanie handlu, usług, rozrywki czy turystyki. Przewartościował podejście do rodzicielstwa, chirurgii plastycznej i urody,  a co najbardziej zaskakujące, wpłynął na nasze zdrowie psychiczne. 

– Ludzie cały czas czują niepokój, denerwują się, jak wypadną na Instagramie. Cały czas porównują swoje osiągnięcia z osiągnięciami innych ludzi. Myślą: Czy jestem wystarczająco dobry i interesujący? Czy moje życie jest fotogeniczne? Jeżeli nie, co jest ze mną nie tak? To jest z tych rzeczy, które oddziałują na nas bardzo negatywnie. Powstała miarka pokazująca, czy jesteśmy istotni dla społeczeństwa – wyjaśnia Sarah Frier.

Dokąd prowadzą social media? - dr Dominik Lewiński, dr Maurycy Graszkiewicz/Strefa Kultur Uniwersytetu SWPS

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Autorka rozmowy: Wioletta Myszkowska
Gość: Sarah Frier (reporterka agencji prasowej Bloomsberg News, ekspertka od mediów społecznościowych, autorka książki "Instagram. Bez filtra. Historia od środka")
Data emisji: 19.12.2020
Godziny emisji: 7.25

mat. prasowe/kr

Czytaj także

Media społecznościowe. Publicyści nt. dokumentu "The Social Dilemma"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 21:03
- Relacje w mediach społecznościowych bardzo często są powierzchowne - powiedział w Polskim Radiu 24 Zbigniew Mańkowski krytyk i publicysta. Goścmi audycji "Aria czy barbaria?" byli także Łukasz Adamski (krytyk) i Mikołaj Mirowski (historyk i publicysta).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polszczyzna przyszłości. Jak Internet i media społecznościowe wpływają na współczesny język polski?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 09:41
Nowe językowe formy kształtują się dziś w znacznej mierze w przestrzeni Internetu. To m.in. tu wykuwa się nowa polszczyzna. W Internecie każdy dziś może zaistnieć ze swoim - często skrajnie zindywidualizowanym, dalekim od kanonów - językiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przebojowy serial o rodzinie królewskiej oburza brytyjski rząd i media

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 17:30
W Wielkiej Brytanii trwają spory o najnowszy sezon popularnego serialu "The Crown" o rodzinie królewskiej. Na temat sposobu jej przedstawienia dyskutują media, ludzie na ulicy, a nawet członkowie rządu. Wydarzenia przedstawione w kolejnych odcinkach nazywane bywają fake newsami i kłamliwą propagandą. Czy to tylko angielski problem?
rozwiń zwiń