Niezwykła instalacja połączyła Lublin i Wilno

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 08:45
Na Placu Litewskim w Lublinie stanęła instalacja rodem z science fiction łącząca to miasto z litewskim Wilnem. Jej głównym elementem jest kolista, betonowa konstrukcja przypominająca portal. Dzięki internetowej kamerze i dużemu ekranowi pozwala ona na połączenie między miastami w czasie rzeczywistym.
Portal w Lublinie
Portal w LublinieFoto: Fundacją Benediktas Gylys

Nowa Wilejka, FORUM 1200.jpg
Nowa Wilejka. Dzielnica Wilna w książce polskich historyków z Litwy

Instalacja pozwala "na żywo" nawiązać kontakt i jest swoistym wizualnym pomostem miedzy dwoma miastami i jego mieszkańcami, a Wilno i Lublin stały się pierwszymi miastami, które połączył wirtualny tego typu most. To element większej akcji organizowanej przez litewską fundację Benediktas Gylys, która od siedmiu lat realizuje projekty wspierające naukę, innowacyjność i kreatywność.


Posłuchaj
05:30 2021_06_05 08_33_03_PR3_Zapraszamy_na_weekend.mp3 Portal połączył Wilno i Lublin (Zapraszamy na weekend/Trójka)

– Dzięki portalowi mieszkańcy Lublina mogą obserwować, co się dzieje na placu przed Dworcem Głównym w Wilnie. Z kolei mieszkańcy Wilna widzą lubelski deptak i plac Litewski – tłumaczy Piotr Franaszek, dyrektor Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża” w Lublinie, jednego z organizatorów tej akcji. – To jest trochę takie zakrzywienie przestrzeni, bo idąc tym deptakiem, nagle widzimy ścieżkę w stronę Wilna i możemy się tam, w czasie rzeczywistym, "przenieść" – dodaje.


Portal w Wilnie Portal w Wilnie

– To wywołuje ciekawe reakcje, bo ludzie nawzajem się zauważają, machają do siebie, piszą kartki. A podczas wydarzeń mają okazję porozmawiać ze sobą, czy nawet współpracować – opisuje Trójkowy gość.

– Okazało się, i to jest bardzo ciekawe, że w dobie internetu, przeróżnych portali i komunikatorów, taki portal w rzeczywistej przestrzeni, rzeczywistych obszarach, gdzie się widzimy po prostu idąc, wzbudza wielkie zainteresowanie i bardzo pomaga – wskazuje dyrektor Franaszek.

Portal w Lublinie pozostanie do 6 sierpnia, a później będzie przeniesiony. Ponieważ wzbudza ogromne zainteresowanie, strona polska zastanawia się, czy nie otworzyć kolejnych portali łączących Lublin z innymi miejscowościami.

PORTAL: A Bridge To The United Planet/YouTube Benediktas Gylys Foundation

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Data emisji: 05.06.2021
Godziny emisji: 08.33

pr

Czytaj także

Narodowe Czytanie "Balladyny" po polsku i po litewsku

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 17:30
"Rady zasięgnąć warto u człowieka, który się kryje w tej zaciszy leśnej…" – tymi słowami para prezydencka rozpocznie 11. już edycję Narodowego czytania, które rozpocznie się w sobotę 5 września w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Tym razem lekturą jest "Balladyna" Juliusza Słowackiego – dramat w pięciu aktach wydany w 1839 roku. Dzieło polskiego wieszcza czytają także Litwini, którzy własną wersję Narodowego Czytania zorganizowali dwa dni wcześniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina w centrum Lublina

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 12:00
Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza od lat zajmuje się popularyzacją kultury terenów przygranicznych. Właśnie zaczęła się 13. edycja organizowanego przez nią festiwalu Ukraina w Centrum Lublina. W tym roku po raz pierwszy w wersji online. 34. Ogólnopolski Festiwal Piosenki Studenckiej i Turystycznej "Bakcynalia" tym razem na monitorach komputerów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieczeństwo i kultura. Zakończyła się pierwsza część XI Kongresu Polska Wielki Projekt

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 17:00
"XXI wiek – Bezpieczeństwo – Kultura" – pod takim hasłem odbyła się I część tegorocznej edycji Kongresu Polska Wielki Projekt. Pierwszego dnia debatowano o bezpieczeństwie energetycznym, logistycznym, finansowym i zdrowotnym Polaków. Drugiego omawiane było bezpieczeństwo kulturowe. Program 3 Polskiego Radia został patronem medialnym wydarzenia.
rozwiń zwiń