Dzikie zwierzęta potrzebują odpowiedzialnej pomocy

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 07:25
Co zrobić, kiedy podczas spaceru w lesie napotkamy ranne dzikie zwierzę, które potrzebuje pomocy? Przede wszystkim zostawiamy w spokoju i zawiadamiamy odpowiednie służby: jeżeli jesteśmy na terenie miasta, należy zawiadomić straż miejską, a jeżeli to teren wiejski – gminę. Bo dzikim zwierzętom należy pomagać, ale odpowiedzialnie.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Ptaki dokarmianie 1200.jpg
Jak mądrze dokarmiać ptaki?

Straż miejska ma podpisaną umowę z lecznica weterynaryjną, z kolei gmina przekazuje zwierzę do wyspecjalizowanego ośrodka rehabilitacji. Takie ośrodki znajdują się w każdym województwie. Po przetransportowaniu, rannym zwierzętom zostaje tam udzielona pomoc.

Posłuchaj
04:14 TROJKA Pora na weekend 2021_08_28 07-17-22.mp3 Ranne dzikie zwierzę: co robić? (Pora na weekend/Trójka)

Należy pamiętać, że ranne zwierzę jest zestresowane. Jeśli jest większe – jak dzik, jeleń, duży ptak drapieżny czy lis – może być niebezpieczne – ostrzega Szymon Kolasa z Poleskiego Parku Narodowego, gdzie znajduje się ośrodek rehabilitacji zwierząt. – Z kolei w przypadku niewielkich zwierząt nadmierny stres może je nawet zabić – tłumaczy.

Jednak są też osoby, które decydują się zaopiekować np. rannymi ptakami. – Zwierzę należy zabrać do weterynarza, aby stwierdzić, co mu się stało. Ważną rzeczą jest właściwa opieka i trzeba pamiętać, że jest to bardzo długi proces – mówi Anna Szumera, której udało się już uratować kilka rannych ptaków, doprowadzić do tego, ze znowu mogły samodzielnie egzystować. – Ważne jest, żeby jak najszybciej rozpoznać gatunek zwierzęcia, aby wiedzieć czym je żywić. Teraz opiekuję się małą jaskółką, która wypadła z gniazda. Jest u mnie już piątą dobę i ma się świetnie: dostaje właściwą karmę, zbierane są też dla niej muszki. Puch powoli odpada i dostaje piórek – opowiada.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Małgorzata Łobejko (Radio Lublin)
Data emisji: 28.08.2021
Godziny emisji: 07.17

pr

Czytaj także

Pisklak, który wypadł z gniazda. Oto dlaczego lepiej nie zabierać go do domu

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 06:46
Wiosna to czas, gdy do schronisk i poradni weterynaryjnych trafiają niecałkowicie opierzone ptaki, które wypadły z gniazda. Zaopiekowanie się podlotkiem jest wyrazem dobrej wiary, jednak ptakowi przynosi więcej szkód niż korzyści. Dlaczego?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wynajmij opiekuna dla swojego zwierzaka

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 08:30
Dziś dbanie o zwierzęta nie sprowadza się wyłącznie do wizyt u weterynarza. Groomer - stylista zwierząt, zoopsycholog i behawiorysta to są już zawody rozpoznawalne, również związane z opieką nad naszymi zwierzęcymi przyjaciółmi. Coraz popularniejsi stają się również petsitterzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zachwycający wiosenny las i jego mieszkańcy

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 10:15
Zima była dość długa, a tegoroczna wiosna jest kapryśna i nadchodzi z dużymi oporami. Ale rośliny i zwierzęta już ją czują: zieleni się trawa, pojawiają się kwiaty, drzewa wypuszczają pąki, a ptaki szykują się do łączenia w pary i budowania gniazd. O tym wszystkim opowiada Marcin z lasu, czyli Marcin Kostrzyński: dziennikarz, przyrodnik, leśnik, operator kamery i popularyzator nauki.
rozwiń zwiń