W opuszczonym gnieździe

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 02:00
Jest wrzesień, wiele młodych osób wyjeżdża z rodzinnych domów do szkoły, na studia, do pracy. A rodzice zostają z opuszczonym gniazdem.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Viktoriia Hnatiuk

shutterstock dzieci szkoła covid 1200.jpg
Trudny powrót do szkoły

Jak podejść do tej sytuacji, zarówno z perspektywy rodzica, jak i młodej, dorosłej osoby? 

– Proces oddzielania się od rodziców musi się w pewnym momencie rozpocząć. Mam poczucie, że jest to naturalny proces i naturalny kryzys, który pojawia się w naszym rozwoju. Dotyczy to, zarówno dzieci, jak i rodziców. Przygotowujemy się do tego już w okresie nastoletniości naszych dzieci. Musimy zadać sobie pytanie: jak ja się z tym czuję? Może to być zachwiane w momencie, gdy dla rodzica stanowi to punkt zagrożenia. Ciężko nam jest czasem przyznać, że wychowujemy dziecko dla świata, a nie dla siebie, że przygotowujemy je do podróży, która będzie odbywało samodzielnie, z innymi osobami, ale nie z nami – mówi psycholog Katarzyna Kucewicz.


Posłuchaj
116:04 2020_09_07 00_05_45_PR3_Nie_do_powiedzenia.mp3 Jak przygotować się na wyprowadzkę z domu rodzinnego? (Nie do powiedzenia/Trójka)

 

– Jeżeli mamy nieodciętą pępowinę i jesteśmy uwikłani w dom rodzinny, to faktycznie pojawia się element konkurowania. Partnerowi ciężko jest wygrać z rodzicem. Da się to ułożyć. Jest to proces, który trwa lata. Są jednak sytuacje, w których trzeba się odciąć, podjąć działania radykalne, ale czasem bywa, że nie ma żadnej innej możliwości – tłumaczy Dominik Gebler, psychoanalityk jungowski i psycholog.

***

Tytuł audycji: Nie do powiedzenia
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Goście: Katarzyna Kucewicz (psycholog, psychoterapeutka), Dominik Gebler (psychoanalityk jungowski, psycholog, psychoterapeuta)
Data emisji: 7.09.2020
Godzina emisji: 0.05

ml

Czytaj także

Dobre relacje z innymi. Dobre, czyli jakie?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 02:00
Tym, co w największym stopniu wpływa na nasze szczęście, są relacje międzyludzkie – tak wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Harvarda. "Dbać o relacje" – co to tak naprawdę oznacza?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zapobiegać uzależnieniom?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 02:00
Uzależnienia to temat trudny. Jak wyglądają ich początki? Jak można im zapobiegać? Jak przerwać coś, co może nas doprowadzić do tragicznych skutków?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy chorobie psychicznej można zapobiec?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2020 02:00
Czy na chorobę psychiczną skazują nas geny, a my nie mamy na nią żadnego wpływu? Czy może jest odwrotnie? Jeżeli możemy zapobiec chorobom psychicznym, to którym? Jak to zrobić? – Bardzo niewiele jest sytuacji, w których zaburzenie jest zdeterminowane – mówi psychiatra dr Andrzej Cechnicki.
rozwiń zwiń