Śmierć dziecka: jak sobie z tym poradzić?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 02:15
Utarta dziecka jest doświadczeniem niezwykle traumatycznym, na najwyższym poziomie emocji. Jak sobie z nim poradzić i czy w ogóle można sobie z nim poradzić?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/LightField Studios

Ból po stracie dziecka jest najcięższym doznaniem. By go przetrwać, często jest potrzebna pomoc innych ludzi: rodziny, znajomych, terapeuty. 15 października obchodziliśmy Dzień Dziecka Utraconego: takie święto jeszcze potęguje ból, czy jednak przynosi ulgę rodzicom, którzy doświadczyli takiej tragedii?


Posłuchaj
113:58 2020_10_19 00_05_09_PR3_NIe_do_powiedzenia.mp3 Jak sobie poradzić ze stratą dziecka? (Nie do powiedzenia/Trójka)

– To, w jaki sposób rodzice przeżywają Dzień Dziecka Utraconego, zależy, w jakim momencie ich życia to dziecko odeszło, ile czasu minęło. Pierwszy rok jest, trochę symbolicznie, rokiem przeżywania żałoby, więc doświadczanie takiego dnia będzie bardzo intensywne. W następnych latach może być nieco inne – odpowiada psycholog Paweł Majak.

– Wspierając rodziców w czasie żałoby, staramy się doprowadzić do takiego momentu, w którym oni, przeżywając swój żal, powoli będą go zastępować swoistą... radością. W pewnym momencie to zaczyna być doświadczenie radości z faktu, że dziecko było dla nich przez pewien czas obecnością: kiedy było, kiedy dawało radość wynikającą z tego, że jest – tłumaczy Paweł Majak.


***

Tytuł audycji: Nie do powiedzenia
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Goście: Paweł Majak (psycholog, hospicjum domowe Gajusz), o. Filip Buczyński (hospicjum im. Małego Księcia)
Data emisji: 19.10.2020
Godzina emisji: 0.05

pr

Czytaj także

Między ciemnością a światłem w naszym życiu. Wydarzenia, które nas odmieniają

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 02:00
– Obserwując moje wnuki, przypomina mi się młodzieńczy okres mojego życia. Wyjście z domu, wejście w grupę rówieśniczą. Opuszczenie domu rodzinnego było dla mnie bardzo ekscytującym i trudnym doświadczeniem, rodzice przestali być jedynym autorytetem i wyznacznikiem świata – mówił psychoterapeuta Jacek Dzikowski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomoc dla rodziców, których dzieci zmarły przed porodem. Powstał dokument o pogrzebie i żałobie

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 08:58
Ukazały się wskazania dotyczące sposobu wyprawienia kościelnego pogrzebu dziecka, które urodziło się martwe. Opublikowane kompendium pastoralne porusza także temat towarzyszenia w żałobie rodzinie osieroconej przez utratę dziecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ci, którzy odeszli i ci, którzy zostali

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 02:15
10 września obchodziliśmy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. To temat skrajnie trudny, którego unikają wszyscy. Można powiedzieć - temat tabu. Bo jak rozmawiać o czynie, geście tak dramatycznym i ostatecznym w swoich skutkach? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dawid". Nagrodzony reportaż Agnieszki Szwajgier

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 14:40
Historią dramatycznych poszukiwań i tragicznej śmierci 5-letniego Dawida Żukowskiego rok temu żyła cała Polska. Poświęcony temu reportaż przygotowany przez dziennikarkę Trójki Agnieszkę Szwajgier otrzymał nagrodę 36. Międzynarodowego Festiwalu Radiowego Prix Bohemia 2020.
rozwiń zwiń