"Małe ogniska". Historia o rasizmie i poprawności politycznej

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 11:45
Serial "Małe ogniska" to kolejna produkcja, która pokazuje, ile kłamstw i problemów kryje się za fasadą idealnej, białej rodziny ze Stanów Zjednoczonych. To opowieść o losch białej kobiety i jej poprawności politycznej oraz czarnoskórej matki, która ma swoją dumę. 
Kerry Washington
Kerry WashingtonFoto: Tinseltown / shutterstock

Na amerykańskich ulicach powoli wygasają zamieszki po śmierci George'a Floyda, ale zapewne za jakiś czas pojawią się kolejne protesty, które są nieodłączną częścią amerykańskiej debaty o rasizmie. Najlepiej specyfikę rasowych napięć w USA możemy zrozumieć przez kino, które na wszelkie możliwe sposoby opisuje ten temat.

Hulu/"Little Fires Everywhere" (trailer)

Na jednej z platform streamingowych możemy już obejrzeć serial "Małe ogniska" na podstawie książki Celeste Ng. Akcja rozgrywa się w Shaker Heights w stanie Ohio, malowniczym miasteczku opartym na utopijnych zasadach harmonii i porządku.

 Przeznaczenie powoduje, że biała, bogata matka spotyka na swojej drodze matkę biedną i czarnoskórą, która sprowadza się do jej miasteczka. W tej roli Kerry Washington. Dzieci obu kobiet zaczynają się spotykać i przyjaźnić. Ich relacja natomiast ostatecznie ma dramatyczny wymiar  mówi Łukasz Adamski.

Posłuchaj
04:03 _PR3_AAC 2020_06_16-11-18-26.mp3 Dlaczego warto obejrzeć "Małe ogniska"?

Łukasz Adamski dodaje, że pomiędzy kobietami powoli narasta napięcie. Bogata, biała kobieta jest "naładowana" poprawnością polityczną i robi wszystko, aby otoczyć czarnoskórą matkę opieką, jednak przez niuanse na każdym roku pokazuje swoją wyższość. Z kolei czarnoskóra kobieta nie rozumie, że swoją uliczną dumą wywołuje niechęć białych bogaczy.

***

Tytuł audycji: Adamski seryjny
Prowadził: Łukasz Adamski
Data emisji: 16.06.2020
Godzina emisji: 11.18

ds/mk

Czytaj także

"Spisek przeciwko Ameryce" – antyutopia Philipa Rotha na srebrnym ekranie

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 11:35
– "Spisek przeciwko Ameryce" to alternatywna historia USA, którą amerykańskie kino kocha w ostatnich latach wyjątkowo mocno – mówi Łukasz Adamski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mrs. America" – empatycznie o ikonie amerykańskiego konserwatyzmu

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 11:40
– Twórcy "Mrs. America" pokazują ideologiczną wojnę lat 70., która, de facto, ciągnie się do dziś – mówi Łukasz Adamski.
rozwiń zwiń