Kim była Joanna von Schaffgotsch zwana śląskim Kopciuszkiem??

To historia jak z bajki, która jednak wydarzyła się naprawdę. W 1845 roku po śmieci ojca, bezrolnego chłopa 3-letnia Joasia została oddana przez matkę, która nie mogła utrzymać dziecka, pod opiekę służącej w domu Karola Goduli, bogatego samotnika, o którym krążyły opowieści, jakoby pakował z diabłem. 
Posiadłość Schaffgotschów  pałac w Kopicach, jedna z najwspanialszych rezydencji na Śląsku, w połowie XIX wieku. Budowla neogotycka z elementami neorenesansowymi. Pałac przetrwał II wojnę światową, ale w 1958 roku został podpalony przez nieznanych sprawców, a w latach kolejnych grabiony i dewastowany.
Posiadłość Schaffgotschów – pałac w Kopicach, jedna z najwspanialszych rezydencji na Śląsku, w połowie XIX wieku. Budowla neogotycka z elementami neorenesansowymi. Pałac przetrwał II wojnę światową, ale w 1958 roku został podpalony przez nieznanych sprawców, a w latach kolejnych grabiony i dewastowany. Foto: PAP/Sławomir Mielnik
O Audycji
Tytuł Program obyczajowy 2020/06/20 06:44
Prowadzi Anna Popek
Opis

Karol Goduli był człowiekiem o okrutnie zdeformowanej twarzy. Ponoć, gdy 3-letnia Joasia trafiła do domu samotnika, przy pierwszym spotkaniu się do niego uśmiechnęła. – On zaś przyzwyczajony do tego, że ludzie odwracają od niego oczy lub spuszczają wzrok, był tym zachowaniem zaskoczony. Polubił dziewczynkę, a po krótkim czasie zamówił dla niej nauczyciela – opowiadała Anna Popek. To na nią wkrótce opiekun postanowił przepisać swój ogromny majątek szacowany na dwa miliony talarów.  Jak dalej potoczyły się jej losy? Jak dokładnie wykorzystywała odziedziczony i pomnażany z sukcesami majątek, stając się prekursorką zachowań, które dziś nazwalibyśmy biznesem odpowiedzialnym społecznie?

W sobotę, 20 czerwca 2020 roku w Kopicach na Opolszczyźnie odbyły się uroczystości ponownego pochówku Joanny von Schaffgotsch z domu Grycik i jej męża w 110. rocznicę śmierci kobiety. Po wojnie mauzoleum rodziny Schaffgotsch znajdujące się na terenie lokalnej parafii zostało zdewastowane, a zwłoki zbeszczeszczono. Pod koniec 2019 roku dokonano ekshumacji umożliwiającej ponowny pochówek dobroczyńców. 

gs

Playlista
Tagi

Playlista