Ludwika Ogorzelec i jej rzeźby

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 07:33
Jak wyrzeźbić przestrzeń? Jak oddać jej ulotność, światło, objętość? Zazwyczaj ją zapełniamy, ale jak pokazać, że ona jest? Od kilkudziesięciu lat zajmuje się tym doceniana w świecie rzeźbiarka Ludwika Ogorzelec.
Praca Ludwiki Ogorzelec z cyklu Krystalizacja przestrzeni wystawiona na klatce schodowej w ramach wystawy Indywidualności Współczesnej Rzeźby.
Praca Ludwiki Ogorzelec z cyklu "Krystalizacja przestrzeni" wystawiona na klatce schodowej w ramach wystawy "Indywidualności Współczesnej Rzeźby". Foto: PAP/Adam Ciereszko

Ludwika Ogorzelec urodziła się w nadodrzańskiej Chobieni, studiowała rzeźbę we Wrocławiu i w Paryżu, od 1985 roku mieszka we Francji. – Od wielu lat rzeźbiarka mieszka i tworzy w Paryżu, ale ciekawa jest jej polska przeszłość. Zajmowała się wywiadem w "Solidarności Walczącej". Współpracowała z Kornelem Morawieckim, który wysyłał ją z misjami do wolnego świata. Zadanie to zostało wykonane. Czas, by o Ludwice Ogorzelec dowiedziała się ojczyzna – mówi Anna Popek.


Posłuchaj
04:08 PR3_MPLS 2020_08_29-06-21-30.mp3 Genialna twórczość Ludwiki Ogorzelec (Program obyczajowy/Trójka)

 

Dzieła Ludwiki Ogorzelec przybierają rozmaite formy inspirowane duchem miejsca. Buduje je w przestrzeniach galerii i muzeów, terenów miejskich, czasem w odludnych, trudno dostępnych plenerach. "Rzeźbi" przestrzeń, dzieląc ją na kryształy (stąd krystalizacja) za pomocą linii, dla których tworzywem bywa drewno, metal, szkło lub przezroczysty celofan. Rzeźby Ludwiki Ogorzelec "generują ciszę", są abstrakcyjne, lekkie, delikatne, jakby niezależne od grawitacji. Miejsce kreacji nazywa "energią zastaną", która w połączeniu z “energią wprowadzoną", czyli artystycznym konceptem interwencji linią w przestrzeń, potęguje jej oddziaływanie na emocje człowieka.

W zamyśle twórczym Ludwiki Ogorzelec jest zdynamizowanie przestrzeni dziedzińca gotyckiego zamku, wprowadzenie elementu zaskoczenia, intelektualnego napięcia, swoistego suspensu. Przybywający do Malborka turysta zyskuje niepowtarzalną okazję obserwacji w jaki sposób twórca przedefiniowuje przestrzeń, równocześnie stając się współuczestnikiem kreacji dzieła.

***

Tytuł audycji: Program obyczajowy
Autorka: Anna Popek
Data emisji: 29.08.2020
Godzina emisji: 6.21

mat.prasowe/ml

Czytaj także

Rzecz o wakacyjnej elegancji

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2020 07:00
Zdarzało się, że osoby płci obojga paradowały w strojach niemal plażowych środkiem ruchliwej ulicy w wielkim mieście lub w strojach kąpielowych wkraczały do restauracji w nadmorskich kurortach. Tymczasem może warto wykorzystać to lato i powrócić do pewnej elegancji i stosowności w doborze strojów – mówi Anna Popek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamość – miasto idealne, które oddycha historią

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 07:33
– Zamość w tym roku świętuje 440-lecie swojego powstania i temu wydarzeniu jest poświęcona jedna z wystaw tematycznych, prezentowanych podczas 8. Zamojskiego Festiwalu Filmowego "Spotkania z historią" – opowiada Anna Popek. 
rozwiń zwiń