W hołdzie psiej wierności

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 06:29
– Przez 16 lat była w naszej rodzinie, dzielnie znosiła różne koleje losu, przeprowadzała się z nami kilkukrotnie, zawsze odnajdywała się w nowym miejscu i pilnowała naszej rodziny – wspominała Anna Popek swoją suczkę Karmelkę, która odeszła niedawno we śnie. Śmierć ukochanego czworonoga skłoniła autorkę audycji do refleksji nad psią wiernością i sposobami jej upamiętnienia przez nas – ludzi.
Przy krakowskim pomniku Dżoka  symbolu psiej wierności
Przy krakowskim pomniku Dżoka – symbolu psiej wierności Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

Posłuchaj
04:23 2020_09_05-06-21-52_Program_obyczajowy.mp3 Miłość do najlepszego przyjaciela człowieka wykuta w kamieniu (Program obyczajowy/Trójka)

Tragiczna historia psa Dżoka

Przeglądając historię wzajemnego przywiązania psów i ich właścicieli Anna Popek trafiła na historię psa Dżoka, którego pomnik dłuta Bronisława Chromego stanął w 2001 roku na bulwarze Czerwieńskim w Krakowie. 

Dżok był czarnym mieszańcem, którego właściciel zmarł na zawał serca w pobliżu ronda Grunwaldzkiego. Odtąd czworonóg, w oczekiwaniu na swojego pana, wałęsał się po ulicach miastach dokarmiany przez mieszkańców. Minął rok, zanim pozwolił zaopiekować się nowej właścicielce. Kiedy i ta zmarła w 1998 roku, pies uciekł, a niedługo potem zginął pod kołami pociągu. 

Bulwar Czerwieński. Pomnik psa Dżoka, symbolizujący psią wierność Foto: PAP/Jacek Bednarczyk Bulwar Czerwieński. Pomnik psa Dżoka, symbolizujący psią wierność Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

pies człowiek 1200.jpg
Pies i człowiek – od zawsze razem

Najstarszy pomnik psa w Polsce

Ciekawy zwyczaj upamiętniania najlepszego przyjaciela człowieka aż XVI wieku. Najstarszy znany pomnikiem czworonoga stoi na zamku w Brzegu, a jego kopia – w Szczawnie -Zdroju. Przedstawia on psa należącego do księcia piastowskiego linii brzeskiej Jerzego II.

– Kiedy Jerzy II opuszczał zamek, zwierzę smutniało i nie chciało jeść. Leżało wtedy godzinami w bezruchu jak posąg. Gdy książę pewnego dnia powrócił do zamku, pies wyskoczył z krużganku wprost na dziedziniec i połamał łapy. Książę zmuszony był zabić swojego czworonożnego przyjaciela. Tak się przy tym wzruszył, że postanowił utrwalić jego wizerunek i nakazał wystawienie pomnika – opowiadała dziennikarka.

Pomnik psa księcia Jerzego II  w Szczawnie-Zdroju  Foto: polska-org.p Pomnik psa księcia Jerzego II w Szczawnie-Zdroju Foto: polska-org.p

Nie tylko smutek

Za pomnikami stawianymi psom nie zawsze stoją smutne historie związane z odejściem. Warto przywołać tu chociażby figurę psa Lednuka znajdującą się przed pomnikiem dobrego wojaka Józefa Szwejka w Przemyślu, pomnik psa Filutka, upamiętniający twórczość rysownika Przekroju Zbigniewa Lengrena czy pomnik Szczęśliwego Psa, który w 2004 stanął na Polach Mokotowskich w Warszawie. 

Pomnik Szczęśliwego Psa autorstwa Bogny Czechowskiej i jego pierwowzór Foto: PAP/Radek Pietruszka Pomnik Szczęśliwego Psa autorstwa Bogny Czechowskiej i jego pierwowzór Foto: PAP/Radek Pietruszka

– Zadziera on głowę nieco do góry, jakby patrzył na swojego Pana. Odsłonięto go w 2004 roku z inicjatywy magazynu "Cztery Łapy", by upamiętnić Światowy Dzień Zwierząt – mówiła Anna Popek.

***

Tytuł audycji: Program obyczajowy
Autorka: Anna Popek
Data emisji: 5.09.2020
Godzina emisji: 6.22

kr

Czytaj także

Zrozumieć naszego zwierzaka

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 13:00
Z tego, jak postrzegamy nasze zwierzęta domowe, może się brać bardzo wiele nieporozumień.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak słyszą zwierzęta?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 13:00
– Kocie ucho potrafi poruszać się w 180 stopniach. Wybierają sobie dźwięki, na które reagują i są w tym bardzo podobne do psów – mówi Aneta Awtoniuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wygląda wzajemne postrzeganie się ludzi i zwierząt?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 13:00
– Ludzie kochają skrajności. Nie jesteśmy panami naszych psów, jesteśmy ich przewodnikami – mówi Aneta Awtoniuk.
rozwiń zwiń