Kurczak we krwi

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2011 17:00
Andrea przyjechała do Le Cordon Bleu z Meksyku. Ma cały czas szeroko otwarte oczy patrząc na to, co i jak gotują szefowie francuskiej kuchni – tak odmiennej od meksykańskiej, chociaż składniki potraw są bardzo podobne. Jednym z nich jest kurczak.
Audio
Kurczak we krwi
Foto: Glow Images/East News

Dzisiaj proponujemy zatem kurczaka… we krwi. Jest to sposób przyrządzania w rejonie Berry, w środkowej Francji.

Na francuskiej wsi można dostać świeżą krew, problem polega jednak z jej zakonserwowaniem i wymogami natury higieniczno-sanitarnej. Dlatego kupuje się specjalnie spreparowaną, świńską, krew.

Przyrządzamy ją w ostatniej chwili, ważne jest, by dodać łyżeczkę octu winnego, żeby nie skrzepła. Jeśli mamy dużo wolnego czasu, to kurczaka dobrze byłoby potrzymać przez całą dobę w marynacie z cebuli, marchewki, tymianku, pietruszki, czosnku, czarnego pieprzu i jałowca rozgniecionego nożem na desce oraz w dwóch litrach wina i sporym kieliszku koniaku, może być również tańsza brandy. Jałowiec trzeba wsadzić do woreczka z gazy i obwiązać nitką. Kurczaka wkładamy na 50 minut do piekarnika – 190 stopni.

Po upieczeniu odkładamy go w ciepłe miejsce, odlewamy część płynu, w którym się gotował, dolewamy świńskiej krwi z odrobiną octu winnego, solą i pieprzem. Aby z pieprzu wydobyć to co w nim najlepsze, podgrzejmy jego ziarna na patelni i wychłodźmy, odzyskuje wtedy swoją pieprzną moc. Teraz sos przepuszczamy przez sitko i odtłuszczamy. Są na to dwa sposoby, albo sos wychłodzić i zebrać warstwę tłuszczu łyżką albo przepuścić go przez gęstą gazę.

Kurczaka podajemy z drobniusieńko pokrojoną i przyrządzoną na patelni cebulką, kosteczkami podsmażonego boczku posypanego posiekaną, pachnącą pietruszką i grzankami z podrumienionej w piecu bagietki polanej oliwką z oliwek, w którą wcieramy czosnek. Do tego może być białe wino znad Loary albo czerwony Burgund.

O Berry, krainie czarownic i alchemików, opowiemy w najbliższy poniedziałek.

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Kulisy Kulinarnej Akademii" można słuchać w poniedziałki o 7.40 oraz w czwartki o 16.50.

Czytaj także

Granice dzielą, kuchnia jednoczy

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2011 17:50
Najbardziej znanym przysmakiem kuchni baskijskiej jest szynka bajońska, którą suszy się na ciepłym wietrze wiejącym w górach, a cała sztuka polega na odpowiednim jej nasoleniu i wtarciu w nią papryczki d'Espelette.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Perliczka po normandzku

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2011 17:25
- Normandia pachnie serami i smakuje jabłkiem – zachwyca się francuską krainą kucharz Marek Brzeziński w "Kulisach kulinarnej akademii".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alzacka mieszanka à la Drakula

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2011 17:04
W Alzacji można znaleźć ślady pierwowzoru okrutnego Drakuli. Jeśli dodać do tego wina, piwa, wódki i... mirabelki, otrzymamy zabójczą mieszankę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak szkoła, to szkoła

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2011 12:06
W Le Cordon Bleu spotyka się ludzi z całego świata, poznaje ich kulturę, tradycję, dostrzega różnorodność. Ale gdy zbliża się egzamin końcowy – wszyscy są tacy sami - zmęczeni i zestresowani.
rozwiń zwiń