Listopadowy urodzaj

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2011 17:46
Jesień we Francji, mimo pogody skłaniającej do nostalgii, obfituje w kulinarne spotkania.
Audio
Listopadowy urodzaj
Foto: Glow Images/East News

Sezon, na początku listopada, rozpoczyna Salon Czekolady, po nim odbywają sie spotkania z szefami szkół gotowania. A w dniach 18-20 listopada w Tours dominuje Euro Gusto, czyli przegląd potraw z krajów europejskich.

- W tym roku wiodącym motywem były podroby, bo jak stwierdzili organizatorzy potrawy z ich wykorzystaniem coraz bardziej idą w zapomnienie - opowiada Marek Brzeziński.

Nerki w sosie śliwkowym, móżdżki cielęce, grasica jagnięca, farsz z serc do pieczonego królika czy przysmażane kacze wątróbki - to tylko niektóre z przypomnianych potraw.

- Nie mogło także zabraknąć ciasteczek na setki sposobów przyrządzanych w różnych regionach. My zrobimy najprostsze z nich - zaprasza do gotowania.

 

Wymieszaj mąkę z pudrem orzechowym, ziarnkami białych sezamków, odrobiną brązowego cukru i soli morskiej. Dodaj kilka łyżek oliwy z oliwek i 2 łyżki wody. Całość należy dokładnie wymieszać i ugnieść, a uzyskaną masę podzielić na dwie części, owinąć je folią i włożyć na godzinę do lodówki.

Piec rozgrzać do 180 stopni.

Ciasto dzielimy na kawałki wielkości włoskiego orzecha i rozgniatamy dnem szklanki. Dwadzieścia minut w rozgrzanym piecu i mamy pyszne chrupiące ciasteczka.

 

Jakie wino do nich pasuje i co to są topinambury dowiesz się słuchając całej audycji "Kulisy kulinarnej Akademii, 24 listopada 2011".

Czytaj także

Dynia w roli primadonny patelni

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2011 17:38
W Akademii Le Cordon Bleu nazywa się ją owoco-warzywem. Krem dyniowy, babeczki z masą dyniową, dyniowe gołąbki bądź naleśniki, to tylko niektóre z królujących na francuskich stołach dań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kuchnia śródziemnomorska – smaki różnorodności

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2011 14:30
Kuchnia śródziemnomorska to bardzo szerokie pojęcie kulinarne, pojemne niczym ogromny gar polskiego bigosu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kuchnia śródziemnomorska a zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2011 14:28
Niewiele jest na świecie diet, które specjaliści od zdrowego żywienia mogą polecić bez cienia wątpliwości. Jedną z nich jest z pewnością dieta śródziemnomorska.
rozwiń zwiń