X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ścieżka dźwiękowa historii. "Czy ktoś tu jeszcze pamięta Verę Lynn?"

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 11:00
– Każdy z nas, każde życie ma swoją ścieżkę dźwiękową, ale większe i mniejsze wydarzenia również mają muzykę, która opowiada o nich, czasami staje się ich symbolem, a czasem wręcz zmienia świat – mówi Dariusz Rosiak. 
Audio
  • Kim była Vera Lynn? (Muzyczna historia świata/Trójka)
Vera Lynn
Vera LynnFoto: Shutterstock.com/David Fowler

Na legendarnej płycie "The Wall", Roger Waters, wokalista brytyjskiej grupy Pink Floyd pyta: "czy ktoś tu jeszcze pamięta Verę Lynn?". No właśnie, kim jest Vera Lynn i czy ktoś o niej jeszcze pamięta?

– Urodzona w 1917 roku, Vera Lynn żyje do dziś i ma się znakomicie. Mówiono o niej "The Forces Sweathert", co można przetłumaczyć jako "królowa żołnierskich serc". Od 1941 roku, radio BBC nadawało jej autorski program dla żołnierzy na froncie. Odwiedzała rannych, spotykała się z ich rodzinami. Jej utwory, takie jak "White Cliffs Of Dover", "There Will Always Be An England" stały się wielkimi przebojami i definiują to, czym była Wielka Brytania w czasie wojny i to, czym jest brytyjskość – opowiada Dariusz Rosiak.

Vera Lynn, której osoba jest w Polsce praktycznie nieznana, wydała swój ostatni album w 2009 roku. Był nim "We'll Meet Again. The Very Best Of Vera Lynn", który dotarł na szczyt brytyjskich list przebojów, czyniąc ją najstarszą artystką, której udało się tego dokonać.

Czy istnieje polski odpowiednik Very Lynn? Zapraszamy do słuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Muzyczna historia świata
Prowadzi: Dariusz Rosiak 
Data emisji: 3.09.2019
Godzina emisji: 10.44

ml/gs

Czytaj także

Polska sierpniowa

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2019 06:00
– Sierpniowe noce są najpiękniejsze w całym roku. A ja na szczęście mogę otworzyć okno w studiu i nadawać z Myśliwieckiej 3/5/7 – zapowiadała audycję Ola Budka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ambientowe wyprawy do Indonezji i Australii

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2019 14:00
Ambient przeżywa w ostatnich latach prawdziwy renesans. Eksplorują go zarówno weterani gatunku, tacy jak Jan Jelinek czy ASUNA, jak i młodzi artyści związani na co dzień ze sceną klubową – Suzanne Kraft, Pariah oraz Ripperton.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ola Budka żegna muzycznie sierpień

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 04:00
Proszę sobie wyobrazić taki obrazek: radiowe studio, deszcz za oknem, a w słuchawkach śpiewa nam Pablopavo. O "ostatnim dniu sierpnia". Bo to była ostatnia sierpniowa audycja, którą poprowadziłam. We wrześniu już nic nie będzie takie samo.
rozwiń zwiń