Czy latem Słońce jest bliżej Ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 08:38
Lato – upał i więcej słońca, a przy okazji, może się wydawać, że nasza gwiazda jest bliżej Ziemi. Takie informacje można znaleźć w internecie, ale są i takie, które mówią, jedno nie ma z drugim nic wspólnego. Jak to w końcu jest?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Creative Travel Projects/ Shutterstock

– Bardzo trudno jest dać jednoznaczną odpowiedź. Na pewno nie jest tak, że latem jest ciepło, bo Słońce jest bliżej Ziemi. Orbita naszej planety ma kształt elipsy, więc przez część roku jesteśmy bliżej, a przez pozostałą część, dalej naszej gwiazdy. Gdy u nas jest lato, Ziemia jest akurat… dalej od Słońca – mówi dr Weronika Śliwa z Centrum Nauko Kopernik.


Posłuchaj
01:50 _PR3_AAC 2020_07_04-08-26-26.mp3 Czy odległość od Słońca ma wpływ na temperaturę na Ziemi? (Prawdy sprawdzone/Trójka)

 

Skąd więc biorą się publikacje, mówiące o tym, że im bliżej Słońca, tym cieplej na Ziemi? Czy całkowicie się one mylą?

– Nie można jednak powiedzieć, że latem Ziemia jest dalej od Słońca. Gdy u nas jest zima, na południu, na przykład w Australii, jest lato, a odległość między nami, a centrum Układu Słonecznego najmniejsza – wyjaśnia dr Weronika Śliwa.

***

Tytuł audycji: Prawdy sprawdzone
Autorka: Gabriela Darmetko
Gość: dr Weronika Śliwa (dyrektor Planetarium w Centrum Nauki Kopernik)
Data emisji: 4.06.2020
Godzina emisji: 8.26

ml


Czytaj także

O czym szumi las? Tajemniczy język roślin

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2020 08:38
Mówi się, że rośliny lepiej rosły, należy z nimi rozmawiać. Ciężko powiedzieć, czy jest to prawda, bo brakuje w tym zakresie naukowych dowodów. Wiem natomiast, że rośliny porozumiewają się ze sobą i nasza wiedza w tym zakresie jest coraz większa.
rozwiń zwiń