Olimpiada w Soczi: propaganda sukcesu za wszelką cenę?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 19:00
Soczi jeszcze niedawno było poradzieckim kurortem o zwartej budowie, żeby mogły powstać olimpijskie obiekty i nowe drogi trzeba było wyburzyć istniejące domy. Potrzebne grunty nacjonalizowano błyskawicznie, nie dając właścicielom możliwości zaskarżenia decyzji.
Audio
  • Olimpiada w Soczi: propaganda sukcesu za wszelką cenę? (Trzy strony świata/Trójka)
Premier Dmitrij Miedwiediew, dokonuje inspekcji przygotowań do zimowych igrzysk olimpijskich
Premier Dmitrij Miedwiediew, dokonuje inspekcji przygotowań do zimowych igrzysk olimpijskichFoto: PAP/EPA/EKATERINA SHTUKINA

Było to możliwe dzięki specjalnej ustawie. Dzięki niej jak mówi jeden z deputowanych proces nacjonalizacji gruntów trwa koło roku. W sytuacji, gdy właścicielom przysługuje prawo odwołania, sprawa może ciągnąć się nawet 10 lat. Wywłaszczenia to jednak nie jedyny problem mieszkańców Soczi. Jak mówią nikt się z nimi nie liczy, mieszkania mają odcinany prąd i wodę jeśli tylko takie są potrzeby.

Więcej komentarzy do bieżącej sytuacji na świecie znajdziesz na podstronach audycji "Raport o stanie świata" oraz "Trzy strony świata".

Obecnie ocenia się, że na organizację igrzysk i przygotowanie infrastruktury wydano 50 mld dolarów, według prognoz kwota ta może osiągnąć nawet 65 mld dolarów, co oznacza, że olimpiada w Soczi ma szansę stać najdroższą w historii ludzkości. Powstające obiekty zostały wybudowane za kwotę 2-3 krotnie wyższą niż w Europie. Budowa drogi z Alder do Krasnej Polany o długości 48 km pochłonęła 7,5 mld dolarów, co oznacza że kilometr drogi kosztował 157 mln dolarów. To najdroższa droga na świecie.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

"Trzy strony świata" na antenie w każdy poniedziałek i środę o godz. 16.45.

(gs)

Zobacz więcej na temat: Soczi

Czytaj także

Soczi 2014: przez zimowe igrzyska znikają... plaże

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2013 16:53
Było naturalne wybrzeże, teraz jest beton. Ostatnie dzikie plaże w Soczi znikają pod pretekstem organizacji zimowych igrzysk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przygotowania do igrzysk olimpijskich w Soczi

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2013 18:56
Igrzyska olimpijskie w Soczi rozpoczną się w lutym 2014 roku. Dziś w audycji "Więcej świata" przedstawimy raport Pawła Pawlicy z przygotowaniach do zimowej olimpiady.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nikt z rządu USA nie jedzie na olimpiadę w Soczi

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 06:30
Stany Zjednoczone wysyłają na olimpiadę w Soczi delegację bez przedstawicieli rządu. Amerykańskie media podkreślają, że w jej skład wchodzą osoby, nie ukrywające swej orientacji homoseksualnej.
rozwiń zwiń