X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Syria pozbywa się broni chemicznej. "Udowadniają swoją dobrą wolę"

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 17:30
Pierwsza partia broni chemicznej opuściła Syrię. Ładunek został załadowany na statek w porcie w Latakii i wypłynął na wody międzynarodowe. - To pierwsza sytuacja w historii, gdy państwo toczące wojnę pozbywa się swojej broni strategicznej - mówi Marcin Domagała z portalu Geopolityka.org.
Audio
  • Syria pozbywa się broni chemicznej. "Udowadniają swoją dobrą wolę" (Trzy strony świata/Trójka)
Pierwsza partia broni chemicznej opuszcza Syrię.
Pierwsza partia broni chemicznej opuszcza Syrię.Foto: EPA/LARS MAGNE

Zniszczenie syryjskiej broni chemicznej to efekt zawartego w ubiegłym roku porozumienia władz w Damaszku ze społecznością międzynarodową. Oddanie niebezpiecznej broni było warunkiem powstrzymania się przez Stany Zjednoczone od ataku na Damaszek, po tym jak syryjskie władze użyły broni chemicznej przeciwko rebeliantom. Według Stanów Zjednoczonych, w ataku gazem zginęło półtora tysiąca osób.

Więcej komentarzy do bieżącej sytuacji na świecie znajdziesz na podstronach audycji "Raport o stanie świata" oraz "Trzy strony świata".

Zdaniem Marcina Domagały z portalu Geopolityka.org nie można wykluczyć, że syryjski dyktator Baszar al-Assad zostawił sobie część gazowego arsenału. Według niego to może być bardzo niewielka ilość, bo Syrii zależy, żeby udowodnić swoją dobrą wolę. Jednak nie wolno zapominać, że broń chemiczną jest w stanie wyprodukować średniozdolny student chemii.

Gość audycji "Trzy strony świata" zwraca uwagę, że to pierwsza sytuacja w historii, gdy państwo toczące wojnę pozbywa się swojej broni strategicznej. W latach 90. Białoruś i Ukraina pozbyły się broni jądrowej i dostały w zamian gwarancje bezpieczeństwa. Syria nie ma żadnych gwarancji. Według Marcina Domagały Baszar al-Assad na pozbyciu się broni zyskał w sposób krótkoterminowy, ale stracił w sposób strategiczny, bo pozbył się części swojego arsenału. Jego zdaniem w takiej sytuacji punkty zyskali także prezydent Rosji Władimir Putin i jego sprawna dyplomacja, która zapobiegła kolejnej wojnie na Bliskim Wschodzie i Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej, otrzymując Pokojowego Nobla.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą przygotował Ernest Zozuń.

"Trzy strony świata" na antenie w każdy poniedziałek i środę o godz. 16.45.

Czytaj także

Konflikt w Syrii. Światowe mocarstwa chwalą Assada

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2013 21:12
Rosja i USA chwalą prezydenta Syrii. W niedzielę inspektorzy ONZ poinformowali, że rozpoczęło się niszczenie syryjskiego arsenału chemicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konferencja pokojowa na temat Syrii. Iran: jak nas zaproszą, weźmiemy udział

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2013 13:59
- Jeśli Iran zostanie zaproszony, weźmiemy udział w konferencji bez żadnych warunków wstępnych - powiedział minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponad 20 firm zainteresowanych likwidacją broni chemicznej Syrii

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2013 20:46
W ubiegłym tygodniu Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) wezwała prywatne firmy, by zaangażowały się w proces niszczenia syryjskiej broni chemicznej.
rozwiń zwiń