Ważne zmiany w Burkina Faso i niejasna przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2015 17:00
- Postać nowego prezydenta nie napawa mnie wielkim optymizmem - mówi Marek Rohr-Garztecki, komentując wynik wyborów w Burkina Faso.
Audio
  • Marek Rohr-Garztecki komentuje sytuację w Burkina Faso (3 strony świata/ Trójka)
Roch Marc Kabore wygrał wybory prezydenckie w Burkina Faso - podała Państwowa Komisja Wyborcza
Roch Marc Kabore wygrał wybory prezydenckie w Burkina Faso - podała Państwowa Komisja WyborczaFoto: PAP/EPA/WOUTER ELSEN

58-letni Roch Marc Kabore, były premier, już w pierwszej turze zapewnił sobie urząd prezydenta. Pokonał on swego najpoważniejszego rywala, 56-letniego Zephirina Diabre, byłego ministra finansów. - Pan, który teraz zwyciężył w wyborach, słynie z tego, że zawsze wie, z której strony wiatr wieje. I zawsze daje nogę z tonącej szlupy - mówił gość Trójki.

Jaką zatem przyszłość ma przed sobą Burkina Faso? - Kraj jest obciążany mocnym balastem z przeszłości - przyznał Rohr-Garztecki. Ekspert wskazał jednak pewną drogę, która może napawać nadzieją.

***

Tytuł audycji: Trzy strony świata
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość: Marek Rohr-Garztecki (afrykanista i były ambasador)
Data emisji: 2.12.2015
Godzina emisji: 16.50

ei/PAP/mp

Czytaj także

Barack Obama w Afryce. Podsumowanie wizyty

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2015 19:50
- Obama przyjechał do Afryki z kilkoma inicjatywami, którym patronuje. Ale nie przywiózł planu rozwiązania konfliktów politycznych w tej części świata – mówi Jędrzej Czerep, afrykanista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń