Katastrofalne trzęsienia ziemi w Meksyku

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 17:00
– Ewakuacja przebiegła całkiem sprawnie. Ludzie postępowali zgodnie z zasadami. Panika była niewielka – informuje funkcjonariuszka z centrum stolicy Meksyku.
Audio
  • Katastrofalne trzęsienia ziemi w Meksyku (Trzy strony świata/Trójka)
Trzęsienie ziemi w Meksyku, akcja ratunkowa
Trzęsienie ziemi w Meksyku, akcja ratunkowaFoto: PAP/AA/ABACA

Niestety, dyscyplina i spokój były tylko w centrum. Spokoju nie udało się zachować w innych dzielnicach i miastach. Ziemia trzęsła się z siłą ponad 7 stopni w skali Richtera. To drugie śmiertelne w skutkach trzęsienie ziemi nawiedzające Meksyk w ciągu ostatniego tygodnia.

– W Meksyku ziemia trzęsie się bardzo często, ale większość wstrząsów jest słaba i nie odczuwa się ich. Meksykanie uczeni są od dziecka, jak sobie radzić w takich sytuacjach, jest to podstawowa zasada bezpieczeństwa - mówi Katarzyna Mikulska z UW. W wyniku wielkiego trzęsienia ziemi w 1985 roku zginęło 10 tys. ludzi. Od tamtej pory w mieście Meksyk wprowadzono szereg zabezpieczeń i mechanizmów pomagających skontaktować się z najbliższymi.

Ostatnie dwa trzęsienia ziemi nie były tak tragiczne w skutkach, niemniej liczba ofiar liczona jest już w setkach. Jak radzi sobie miasto i cały stan w obliczu kataklizmu? Jak na co dzień Meksyk i jego mieszkańcy żyją ze świadomością, że coś takiego może się wydarzyć w każdej chwili? Więcej o tym w dołączonym nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość:
Katarzyna Mikulska (Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 20.09.2017
Godzina emisji: 16.47

ml/czaj

Czytaj także

Sierra Leone. Tragiczne w skutkach osuwiska i lawiny błota

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2017 17:13
– Widziałem to wszystko ze wzgórza. Fala schodziła jak tornado. Topiła wszystko – opowiadają świadkowie tragedii, która rozegrała się w poniedziałek w Sierra Leone.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co robi Europa, by zmniejszyć kryzys emigracyjny?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2017 17:00
Ograniczenie niekontrolowanego napływu emigrantów z Afryki do Europy – to problem, nad którym na specjalnym szczycie w Paryżu pochylali się szefowie rządów Francji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii, prezydenci Czadu i Nigru oraz premier Libii. 
rozwiń zwiń