Dymisja Ramzana Kadyrowa. Gra z Rosją czy Czeczenią?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 17:00
Czeczeński szef republiki, Ramzan Kadyrow, ogłosił, że jest skłonny podać się do dymisji. Tłumaczy to brakiem sił do wypełniania obowiązków przywódcy. Jego zdaniem w Czeczenii panuje obecnie porządek, gospodarka ma się dobrze, a na jego umiejętności, jako wojownika, nie ma już zapotrzebowania.
Audio
  • Czy dymisja Ramzana Kadyrowa to gra z Rosją, czy Czeczenią? (3 strony świata/Trójka)
Władimir Putin i Ramzan Kadyrow
Władimir Putin i Ramzan KadyrowFoto: ID1974/Shutterstock.com

Pięć lat temu, gdy zmieniono nazwę jego urzędu z prezydenta na szefa republiki, Ramzan Kadyrow mówił, że będzie pełnił swoją misję przez najbliższych kilka lat, a po naprawieniu sytuacji w Czeczenii i wyrównaniu jej gospodarki do rosyjskiej, nie będzie się ubiegał o reelekcję. Można więc powiedzieć, że w ten sposób spełnia swoją obietnicę. Sama Rosja przeznacza na rzecz Groznego specjalne sumy pieniędzy i domaga się w zamian lojalności. Tymczasem z Moskwy płyną głosy, że o żadnej dymisji nie ma mowy.


Donald Trump Jr. 17.04.2017 PAP 1200.jpg
Donald Trump Jr. i WikiLeaks. "Sukces propagandy rosyjskiej"

– Dymisja jest mało prawdopodobna. Mimo jego deklaracji, że nie jest "przyspawany" do stanowiska, pokój w samej Czeczenii i na całym Kaukazie uzależniony jest od porządku i terroru, który sam Kadyrow tam zaprowadził – mówi dr Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.

Jakie konsekwencje może mieć dla regionu, ale i dla Rosji dymisja Kadyrowa? Dlaczego Władimir Putin darzy go tak dużym zaufaniem? O tym w dołączonym nagraniu rozmowy. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Łukasz Walewski
Gość
: dr Adam Eberhardt (dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich)
Data emisji: 28.11.2017
Godzina emisji: 16.46

ml/mk

Czytaj także

Niemiecki prezydent z wizytą w Moskwie

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2017 10:43
Pobyt niemieckiego polityka w Rosji jest związany ze zwróceniem kościołowi ewangelicko-luterańskiemu moskiewskiego soboru św. Piotra i Pawła z okazji 500-lecia reformacji.
rozwiń zwiń