Spór o Jerozolimę. Czy rozpęta się piekło?

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 19:00
– Uważam, że nadszedł czas, by oficjalnie uznać Jerozolimę za stolicę Izraela – oświadczył prezydent USA Donald Trump.
Audio
  • Spór o Jerozolimę. Czy rozpęta się piekło? (3 strony świata/Trójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Anton Kudelin/Shutterstock.com

Palestyńczycy natychmiast zaprotestowali, krzycząc na ulicach miasta: "Jerozolima to stolica Palestyny!". Protestują też światowi politycy. Rozpętało się dyplomatyczne piekło. Wszyscy ostrzegają, że rozpęta się piekło prawdziwe.

– Myślę, że nie można umniejszać wagi tego wydarzenia. Jest to rzeczywiście deklaracja na skalę historyczną. 70 lat polityki amerykańskiej odwrócone w kroku, który - jak się mówi - był przemyślany i przygotowany. To nie był jeden z nagłych wybuchów prezydenta Trumpa, do których już się przyzwyczailiśmy. Ta deklaracja podpala Bliski Wschód – komentuje Marcin Bużański z Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego.

Jakie będą następstwa słów prezydenta USA? Czy spowodują one wybuch nowego otwartego konfliktu zbrojnego na Bliskim Wschodzie? O tym w dołączonym nagraniu audycji. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość
: Marcin Bużański (Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego)
Data emisji: 7.12.2017
Godzina emisji: 16.47

ml/mk

Zobacz także

Czytaj także

Donald Trump zapewni pokój na Bliskim Wschodzie?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2017 18:00
Trump to pierwszy prezydent USA, który wybrał Bliski Wschód jako cel swojej pierwszej wizyty zagranicznej, spotał się w Rijadzie m.in. z przywódcami Rady Współpracy Państw Zatoki Perskiej, w poniedziałek rozpoczął wizytę w Izraelu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znów gorąco w Strefie Gazy

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 17:30
Fatah i Hamas zawarły porozumienie. Oczy wszystkich państw regionu skierowały się w stronę Palestyny. Szczególnie zainteresowane tą sytuacją są Izrael i Egipt.
rozwiń zwiń