Niemcy. Czwarty miesiąc rozmów o rządzie

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2018 19:00
Chadecy i socjaldemokraci w Niemczech mają nadzieję na zakończenie po przeszło czterech miesiącach rozmów bloku CDU/CSU z Socjaldemokratyczną Partią Niemiec (SPD) na temat utworzenia nowego rządu.
Audio
  • Ernest Zozuń i Piotr Madajczyk o rozmowach koalicyjnych w Niemczech (3 strony świata/Trójka)
Angela Merkel
Angela MerkelFoto: Shutterstock/360b

"Kiedy kryzys w Europie, to daje sobie z nim radę Angela,

Kiedy 10 procent zbiera AFD, to daje sobie z tym radę Angela

Gdy rolnicy protestują, to jest Angela". 

Tak zartują w piosence komicy z telewizyjnego show. Ale podobną frazą można zapytać: "Gdy rozmowy o rządzie czwarty miesiąc trwają, to gdzie Angela?"

– Dziś lub jutro prawdopodobnie dojdzie do porozumienia władz SPD z pozostałymi ewentualnymi koalicjantami. Nie oznacza to jednak zakończenia tego kryzysu. Pamiętajmy, że tą decyzję musi jeszcze zaakceptować, poprzez referendum, w którym weźmie udział ponad 400 tysięcy członków tej partii. To jest loteria i nie wiadomo kto ją wygra – mówi Piotr Madajczyk z PAN.

W SPD od pewnego czasu trwa dyskusja na temat kryzysu socjaldemokracji. – Uważa się tam, że partia potrzebuje czasu i spokoju by odnowić się oddolnie. Znaczy to tyle, że nie chcą oni po takim procesie występować w roli młodszego partnera. – dodaje Piotr Madajczyk.

Czy uda się rozwiązać problem na szczycie niemieckiej władzy? Jakie konsekwencje może on nieść za sobą dla kanclerz Angeli Merkel? Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość
: Piotr Madajczyk (Instytut Studiów Politycznych PAN)
Data emisji: 6.02.2018
Godzina emisji: 16.45

ml


Czytaj także

Pat koalicyjny w Niemczech. Będą nowe wybory?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2017 18:30
SPD usiadło do rozmów koalicyjnych z CDU/CSU. – Chadecja jest zainteresowana tym, żeby do wielkiej koalicji doszło. Patrząc na wyniki wyborów nie chce ich powtórki. Nie wiadomo czy radykalne partie nie zyskają większego poparcia – ocenia prof. dr hab. Piotr Madajczyk, przyznając, że chadecja gotowa jest na wiele ustępstw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy zbliża się koniec ery Angeli Merkel?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 17:25
Rozmowy koalicyjne w Niemczech trwają od kilku miesięcy. Czy brak rzeczywistych postępów może oznaczać koniec politycznej kariery kanclerz Angeli Merkel? 
rozwiń zwiń