Jak wygląda sytuacja w sprawie odbudowy Iraku?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 17:13
– ISIS nie zostawią niczego, poza zniszczeniami i spalonymi trupami w ruinach domów. Potrzebujemy międzynarodowej pomocy – mówi jeden z mieszkańców Iraku. 
Audio
  • Czy istnieje szansa na odbudowę Iraku? (3 strony świata/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Orlok

shutterstock_636386060 rosja syria 1200.jpg
Jaka jest rola Rosji w konflikcie syryjskim?

Iracki rząd starty w infrastrukturze szacuje na pięćdziesiąt miliardów dolarów. Najpilniejsza jest pomoc humanitarna, jednak z czasem powinny przyjść następne. Władze proszą o fundusze pomocowe. Zabiegają o nie m.in. w krajach Zatoki Perskiej, w Azji i Europie. Do tego wszyscy liczą na zagraniczne inwestycje, które znacznie pomogą odbudować zniszczony kraj. 

– Irak nie był oszczędzany w ostatnich latach. Ja mam wrażenie, że historia lubi się powtarzać. Po nieudanej próbie odbudowy Iraku po inwazji amerykańskiej, był to grunt, na którym powstało tzw. "Państwo Islamskie". W tej chwili, jeżeli nie zostaną podjęte zdecydowane akcje, to ryzykujemy, że jakiś nowy skrajny, islamski twór powstanie na tym terenie – tłumaczy Marcin Burzański z Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego.

Kilka państw już zapowiedziało pomoc. Aktualnie suma, która ma trafić do Iraku, wynosi 9 miliardów dolarów. Jest to niestety kropla w morzu. 

Jaka przyszłość czeka Irak? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość
: Marcin Burzański (Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego)
Data emisji: 14.02.2018
Godzina emisji: 16.46

kw/kd

Czytaj także

Jaka przyszłość czeka Juliana Assange'a i WikiLeaks?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 07:00
Brytyjski sąd nie zgodził się uchylenie nakazu aresztowania założyciela serwisu WikiLeaks. Przez następne lata Julian Assange będzie mógł oglądać Londyn jedynie przez okna ekwadorskiej ambasady. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Władimir Putin utrzyma fotel prezydenta?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 12:20
"Na ten moment, do tych dwojga kandydatów, nie mamy zastrzeżeń. Podpisy zostały zweryfikowane" – oznajmiła przewodnicząca Państwowej Komisji Wyborczej Ełła Pamfiłowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy wizyta Kim Jo Dzong zapowiada ocieplenie między Koreami?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 11:55
Koreańska telewizja poinformowała o wielkim sukcesie, jaki odniosła delegacja wysokiego szczebla. W jej skład wchodziła Kim Jo Dzong - siostra północnokoreańskiego przywódcy.
rozwiń zwiń