Konflikt chińsko-indyjski w Kaszmirze. Kolejna odsłona

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 17:00
– To jest symbol generalnego konfliktu chińsko-indyjskiego. Trzeba to obserwować i rozumieć w sensie geopolitycznym. W ostatnich latach obserwujemy negatywny trend w relacjach między tymi państwami. Napięcie jest w związku z tym coraz większe i te ostatnie zajścia można w tym kontekście rozumieć jako sygnał Chin, by nie czuły się zbyt pewnie, by nie zbliżały się za bardzo z USA, bo Pekin ma narzędzia, którymi mogą zaszkodzić Indiom. Chodzi tu o bycie liderem w Azji Południowej, gdzie Indie były niekwestionowanym hegemonem. Od kilku lat Chiny wkraczają w te miejsca i rządowi w New Dehli się to nie podoba – mówi Patryk Kugiel z PISM.
Posterunek armii indyjskiej na granicy z Cinami
Posterunek armii indyjskiej na granicy z CinamiFoto: PAP/EPA/FAROOQ KHAN

Posłuchaj
09:30 _PR3_AAC 2020_06_18-16-45-28.mp3 Starcia na granicy chińsko-indyjskiej (3 strony świata/Trójka)

Indyjska armia oświadczyła, że obie strony wycofały się z obszaru doliny Galwanu, gdzie doszło do walk. Jak dodała, początkowo informowano o trzech zabitych indyjskich żołnierzach, ale później w wyniku odniesionych ran zmarło 17 kolejnych.

Ministerstwo spraw zagranicznych Indii oświadczyło, że walki były wynikiem "próby jednostronnej zmiany status quo" przez Pekin. Rzecznik indyjskiego MSZ Anurag Srivastava powiedział, że obie strony poniosły straty, których można było uniknąć, gdyby Chiny przestrzegały zawartego wcześniej porozumienia w sprawie deeskalacji napięć. Jak podała agencja Reutera, powołując się na źródło w indyjskim rządzie, nie oddano strzałów. Podczas starcia żołnierze wykorzystywali metalowe pręty i kamienie. Według źródeł AP doszło też do walk na pięści.

Rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian oskarżył indyjskie siły o dokonywanie wzdłuż granicy w Himalajach "prowokacyjnych ataków" na chińskie wojsko, co prowadzi do "poważnych konfliktów" między stronami. Rzecznik nie podał żadnych szczegółów na temat ofiar po stronie chińskiej, ale oświadczył, że ChRL zdecydowanie protestuje przeciwko temu incydentowi. Pekin zobowiązał się przy tym do utrzymania "pokoju i spokoju" wzdłuż spornej i silnie zmilitaryzowanej granicy w Himalajach. – Szokujące jest jednak to, że 15 czerwca wojska indyjskie poważnie naruszyły konsensus obu stron, dwukrotnie nielegalnie przekroczyły granicę i przeprowadziły prowokacyjne ataki na chiński personel, powodując poważne konflikty między siłami na granicy - zakomunikował Zhao.

Redaktor naczelny chińskiej gazety "Global Times" poinformował, że chińskie wojsko poniosło straty w wyniku starcia granicznego z indyjskimi żołnierzami. –Na podstawie tego, co wiem, strona chińska również poniosła straty w ludziach w starciu w dolinie Galwanu – przekazał Hu Xijin na Twitterze, nie podając więcej szczegółów. "Global Times" jest wydawany przez oficjalny organ rządzącej Komunistycznej Partii Chin dziennik "Renmin Ribao". Od początku maja obie strony oskarżają się wzajemnie o naruszanie granicy w himalajskim Ladakhu.

Pod koniec maja prezydent USA Donald Trump zaoferował Indiom i Chinom "mediację lub arbitraż" w tym sporze, ale Delhi propozycję tę odrzuciło. Strony bezpośrednio rozmawiały ustalonymi kanałami dyplomatycznymi na temat pokojowego rozwiązania sporu. W połowie maja pojawiły się niepotwierdzone doniesienia o tymczasowym zatrzymaniu indyjskich żołnierzy w Ladakhu. Indyjskie media informowały też o wkroczeniu wojsk chińskich 3 km poza linię oddzielającą oba państwa w Himalajach.

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość: Patryk Kugiel (Polski Instytut Studiów Międzynarodowych)
Data emisji: 18.06.2020
Godzina emisji: 16.47


Czytaj także

Rząd Korei Południowej: doniesienia o stanie zdrowia Kim Dzong Una to fake news

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 13:04
Doniesienia o kłopotach zdrowotnych przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una to fake news - powiedział we wtorek południowokoreański minister ds. zjednoczenia Kim Jeon Czul, oceniając, że dyktator może unikać publicznych wystąpień z powodu pandemii koronawirusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niespokojnie na Półwyspie Koreańskim. Północ wysadziła biuro łącznikowe z Południem

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 10:31
Korea Północna wysadziła biuro łącznikowe z Koreą Południową w swoim przygranicznym mieście Kaesong, tym samym gwałtownie nasilając napięcia na Półwyspie Koreańskim. 
rozwiń zwiń