Polityczna dominacja w Serbii. Jak ją zbudowano i co przyniesie?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 17:00
– Zachodowi zależy na tym, żeby w Serbii był ktoś, kto będzie kontrolował sytuację, kto będzie pragnął rozwijać współpracę z sąsiadami i Vuczić właśnie takim politykiem jest – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Marko Babić, komentując wyniki wyborów parlamentarnych w Serbii.
Aleksander Vuczić
Aleksander VuczićFoto: EPA/ANDREJ CUKIC

Przygniatające zwycięstwo w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Serbii odniosła Serbska Partia Postępowa (SNS) prezydenta Aleksandra Vuczicia – wynika z niepełnych rezultatów głosowania, podanych przez telewizję publiczną RTS. SNS zdobyła 61,24 proc. głosów, pozostawiając daleko w tyle na drugim miejscu sprzymierzoną z nią centrolewicową Socjalistyczną Partię Serbii (SPS) z 10,43 proc. głosów. Trzecie miejsce zajął Sojusz Patriotyczny Serbii (SPAS) z 3,73 proc., a więc tylko nieco powyżej 3-procentowego progu wyborczego. Ta partia byłego zawodnika piłki wodnej Aleksandra Sapicia zadebiutuje w parlamencie i jako jedyna będzie – według agencji AFP - reprezentować formacje opozycyjne. Co dało Aleksandrowi Vucziciowi tak wysokie poparcie?

Prezydent Serbii 1200 PAP.jpg
"Historyczne zwycięstwo". Prezydent Serbii po wyborach parlamentarnych

 Na pewno bezwzględna dominacja w mediach i na pewno uprawiana od lat propaganda sukcesu  powiedział Marko Babić z Katedry Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Jak zauważył, Vuczić jest też dobrze przedstawiany w mediach zachodnich jako czynnik stabilizacji na Bałkanach.


Posłuchaj
12:55 3ss Babic [ PR3]PR3 (mp3) 22 czerwiec 2020 16_45_24.mp3 Marko Babić o wyborczym sukcesie Aleksandra Vuczicia w Serbii (3 strony świata/Trójka)

 

Gość Trójki podkreślił, że Vuczić ma jednak też argumenty, żeby chwalić się sukcesami gospodarczymi i politycznymi. Wskazał, że jest sojusznikiem Zachodu i stara się być w dobrych stosunkach z Rosją, co mu się udaje. W porównaniu z latami 90. ustabilizował też gospodarkę. 

Czytaj także:

Ekspert zaznaczył jednak, że tak miażdżąca wygrana jest niebezpieczna. Dlaczego? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość: Marko Babić (Katedra Europeistyki UW)
Data emisji: 22.06.2020
Godzina emisji: 16.45

fc/mk

Czytaj także

Prezydent Serbii oczekuje od UE ustępstw w zamian za uznanie Kosowa

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 04:20
Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić powiedział w czwartek, że odrzuci perspektywę członkostwa swego kraju w UE, jeśli Bruksela nie pójdzie na ustępstwa w zamian za uznanie przez Belgrad niepodległości Kosowa.
rozwiń zwiń