Putin z niemal dożywotnią władzą. Ekspert: prezydent Rosji stał się carem

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 17:00
– Prezydent rozepchnął się trochę w systemie politycznym Federacji Rosyjskiej. Gdy powoływano jeszcze obowiązującą konstytucję, to prezydent nie był aż tak silną postacią – mówiła w Programie 3 Polskiego Radia Anna Maria Dyner, analityk ds. Białorusi i polityki bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.
Władimir Putin
Władimir PutinFoto: Frederic Legrand - COMEO/ Shutterstock

Posłuchaj

10:02 [ PR3]PR3 (mp3) 1 lipiec 2020 16_42_53.mp3 Anna Maria Dyner o nowych przepisach w Federacji Rosyjskiej (Trójka/"3 strony świata")

Dziś Rosjanie zatwierdzą poprawki w konstytucji, które dadzą Putinowi władzę niemal dożywotnią. Zatwierdzą także szereg poprawek, które zmienią system polityczny, społeczny – zatwierdzą odpowiedni system wartości. 

Władimir Putin PAP 1200.jpg
Zdecydowana większość nie akceptuje wyzerowania kadencji Putina. Nowe badania w Rosji

O tej sprawie mówiła w Programie 3 Polskiego Radia Anna Maria Dyner, analityk ds. Białorusi i polityki bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej w programie Bezpieczeństwo Międzynarodowe.

– Putin staje się carem, choć tak naprawdę on nim zawsze był. Jeżeli popatrzymy na jeszcze obowiązującą konstytucję, to prezydent rozepchnął się trochę w systemie politycznym Federacji Rosyjskiej. Gdy tę konstytucję powoływano, to prezydent nie był aż tak silną postacią – powiedziała Dyner.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość: Anna Maria Dyner (analityk ds. Białorusi i polityki bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej)
Data emisji: 1.07.2020
Godzina emisji: 16.42

kad/kr

Czytaj także

Prezydent: Putin kilkakrotnie wychodził z kłamliwymi tezami na temat II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 21:10
- Prezydent Rosji Władimir Putin w ciągu ostatniego półrocza kilkakrotnie wychodził z kłamliwymi tezami na temat II wojny światowej. My podajemy prawdę historyczną wszędzie, gdzie jest to możliwe - tak prezydent Andrzej Duda odniósł się do artykułu Putina opublikowanego m.in. na stronie internetowej Kremla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Donald Trump ma szanse na druga kadencję?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 18:16
Maleją szanse Donalda Trumpa na reelekcję. W minionym tygodniu ukazała się seria sondaży, która pokazuje, że jego rywal, Joe Biden, ma już 11-14 proc. przewagi nad urzędującym prezydentem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afganistan. Kraj, w którym ścierają się interesy m.in. USA i Rosji

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 18:16
– Jakby nie oceniać skuteczności działań Amerykanów w Afganistanie od 2001 roku to są oni czynnikiem, choć odrobinę pilnującym porządku. Obecnie według różnych źródeł jest tam między 8 a 10 tys. żołnierzy USA. Wycofanie się Amerykanów z Afganistanu oznacza prawdopodobnie wybuch wojny domowej,  taki jaki mieliśmy po 1989 roku, czyli po wycofaniu się Rosjan. Ci ostatni zapewne tego nie chcą, bo to też dla nich problem – ocenia Joanna Modrzejewska-Leśniewska.
rozwiń zwiń