Serbia i Kosowo. Kolejna próba podjęcia rozmów i porozumienia

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 17:00
– To, że Serbia nie uznaje niepodległości Kosowa, bardzo blokuje to państwo na arenie międzynarodowej – powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia Marta Szpala z Ośrodka Studiów Wschodnich przy okazji kolejnej tury negocjacji między zwaśnionymi krajami.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

W Brukseli, na neutralnym gruncie, spotykają się przywódcy Serbii i Kosowa w sprawie wznowienia dialogu Belgrad-Prisztina, zamrożonego od listopada 2018 r. i w celu normalizacji dwustronnych stosunków. W ostatnim czasie serbski prezydent Aleksandar Vuczić i premier Kosowa Avdullah Hoti rozmawiali dwukrotnie. Od czasu ogłoszenia niepodległości w 2008 r. Kosowo, dawna prowincja Serbii, zostało uznane przez ponad 100 państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych i 22 z 27 państw w UE. Serbia odmawia uznania niepodległości ogłoszonej jednostronnie po krwawej wojnie w latach 1998-1999.

Marta Szpala z Ośrodka Studiów Wschodnich podkreśliła, że nie jest łatwo o porozumienie, o czym świadczy choćby fakt, że prowadzone od 2011 r. negocjacje zostały przerwane i przez ostatnie 2 lata nic się w tej kwestii nie działo.

shutterstock kosowo free prisztina free 1200.jpg
Prezydent Serbii oczekuje od UE ustępstw w zamian za uznanie Kosowa

 Obecnie sytuacja wygląda w ten sposób, że na pewno Kosowu zależy na tym, żeby to porozumienie z Serbią zawrzeć  powiedziała Marta Szpala.  To, że Serbia nie uznaje niepodległości Kosowa, bardzo blokuje to państwo na arenie międzynarodowej  dodała. 

Jak wyjaśniła, Kosowo nie może uzyskać członkostwa w ONZ, a Serbia nie dopuszcza przelotów do Prisztiny przez swoją przestrzeń powietrzną. Przypomniała też, że Serbowie wycofując się z Kosowa zabrali dokumentację, rejestry cywilne.

 Natomiast pytanie, czy Serbii zależy na tym porozumieniu, jest wciąż pytaniem otwartym  stwierdziła Marta Szpala.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji o relacjach na linii Belgrad-Prisztina i roli Unii Europejskiej w procesie porozumienia.


Posłuchaj
09:04 [ PR3]PR3 (mp3) 16 lipiec 2020 16_46_36.mp3 Marta Szpala o negocjacjach między Serbią i Kosowem (3 strony świata/Trójka)

 

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość: Marta Szpala (Ośrodek Studiów Wschodnich)
Data emisji: 16.07.2020
Godzina emisji: 16.45

fc/mk

Czytaj także

Serbia stawia armię w stan gotowości. To reakcja na operację kosowskiej policji

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2019 12:54
Policja i media w Kosowie informują we wtorek, że dwóch funkcjonariuszy zostało rannych podczas policyjnej operacji w północnej, zamieszkanej głównie przez Serbów części kraju. Serbia zareagowała postawieniem swych sił w stan pełnej gotowości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odwołane negocjacje serbsko-kosowskie w Waszyngtonie. Marta Szpala: teraz może pójdzie ku dobremu

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2020 14:11
- Teraz może właśnie pójdzie ku dobremu. W ciągu ostatniego roku mieliśmy intensyfikację amerykańskiego zaangażowania, jeśli chodzi o negocjacje kosowsko-serbskie - mówiła Marta Szpala z Ośrodka Studiów Wschodnich. W ten sposób odniosła się do odwołanego w ostatniej chwili spotkania między przywódcami Serbii i Kosowa w Waszyngtonie.
rozwiń zwiń