X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zmiana ustroju w rękach Jamajczyków

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2012 17:00
- W polityce brytyjskiej od ponad 200 lat panuje tradycja, że rząd nie stoi na drodze wyraźnie formułowanych postulatów o zniesienie monarchii czy pełną niepodległość któregoś z członków Wspólnoty Narodów - powiedział w Trójce dr Przemysław Biskup (UW).
Audio
Książę Harrry na Jamajce
Książę Harrry na JamajceFoto: Fot.: EPA/RUDOLPH BROWN Dostawca: PAP/EPA

Jamajka uzyskała niepodległość w 1962 roku, ale jako członek Wspólnoty Narodów uznaje królową Elżbietę II za głowę państwa. Obecna premier Jamajki - Portia Simpson-Miller - chce jeszcze w tym roku przeprowadzić referendum w sprawie ustanowienia republiki, proponuje, by głową kraju nie była już dłużej królowa z Wielkiej Brytanii, ale prezydent z Jamajki. - Przebyliśmy długą drogę od niewolnictwa, przez powszechne prawo głosu, po niepodległość i, jak mi się wydaje, narodową dojrzałość. Powinniśmy wziąć we własne ręce pełną odpowiedzialność za swoje przeznaczenie - uważa.

Współzałożyciel i sekretarz naukowy Grupy Badawczej Brytyjskich Studiów Społeczno-Politycznych BRITANNIA dr Przemysław Biskup podkreślił, że propozycje premier Miller są częścią rozgrywki w polityce wewnętrznej Jamajki. - To nie jest kraj bogaty, Jamajkę także dotknął kryzys gospodarczy i wielu komentatorów uważa, że hasło pełnej niepodległości to znakomity sposób, by odwrócić uwagę opinii publicznej od tych kłopotów - wyjaśnił w rozmowie z Łukaszem Walewskim.

Jego zdaniem, poza argumentami politycznymi, nie ma innych, które by przemawiały za odłączeniem się Jamajki od brytyjskiej Wspólnoty. Jeśli jednak postulat zniesienia monarchii będzie formułowany w zgodny sposób przez lokalne elity, to rząd brytyjski nie będzie stał na przeszkodzie.

Obecnie z pierwszą samodzielną zagraniczną wizytą w imieniu królowej Elżbiety II na Jamajce przebywa książę Harry. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji "Trzy strony świata - 7 marca 2012".

 

"Trzech stronach świata" na antenie Trójki można słuchać w poniedziałki i środy o 16.45.

(asz)