X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kiedy nad Japonią znów wzejdzie słońce?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2012 17:40
- To twardy naród. Poradził sobie z tsunami, więc powódź też nie spowoduje hekatomby i tragedii ogólnokrajowej - mówi dr Krzysztof Karolczak z Warszawskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej im. Bolesława Prusa.
Audio
Zalane gospodarstwa i domy w departamencie Fukuoka
Zalane gospodarstwa i domy w departamencie FukuokaFoto: PAP/EPA/FUKUOKA FIRE DEPARTMENT/

Mieszkańców japońskiej wyspy Kiusiu, na której padają wyjątkowo ulewne deszcze, wezwano w sobotę do ewakuacji. Dotyczy ona blisko 240 tysięcy osób z 85 tysięcy gospodarstw domowych w prefekturach Fukuoka, Saga, Kumamoto i Oita - podała agencja Kyodo. Szczegóły na temat bieżącej sytuacji zebrał Rafał Motriuk, korespondent naukowy Polskiego Radia.
Największym zagrożeniem są powodzie i lawiny błotne, w których zginęło już prawie 30 osób. Trwają poszukiwania kilkorga zaginionych. W wielu regionach wstrzymano komunikację kolejową i zamknięto szosy. - To twardy naród, który wiele już przeszedł, ale jest też bardzo sprawny i tak zorganizowany, że sobie poradzi. Półtora roku temu pytałem japońskich przyjaciół, czy jest jeszcze możliwe, żeby nad Japonią wzeszło słońce. Odpowiedzieli, że tak, bo są przyzwyczajeni do walki z żywiołem - opowiada dr Krzysztof Karolczak.
Ekspert w rozmowie z Ernestem Zozuniem wskazuje, że po tsunami Japonia społecznie się zmieniła. - Powstał ruch, który się sprzeciwia elektrowniom atomowym. Żądają zaprzestania tego programu - wyjaśnia gość Trójki, przypominając, że kiedyś boom gospodarczy Japonii opierał się właśnie na budowaniu elektrowni. - Prawdopodobnie tylko dzięki tej energii możliwe było osiągnięcie takiego sukcesu. Japonia była wzorem dla innych państw przez kilkadziesiąt lat. W tej chwili wzorem dla świata są Chińczycy - zauważa dr Krzysztof Karolczak.
W jaki sposób zeszłoroczne nieszczęście stwarza szansę i mobilizuje do odbudowy oraz jak opór przeciwko elektrowniom atomowym wpływa na wewnętrzną sytuację w kraju? Posłuchaj całej audycji "Trzy strony świata - 16 lipca 2012".

Przypominamy, że z inicjatywy Trójki został wydany album "Solidarni z Japonią" z utworami Fryderyka Chopina, aby pomóc japońskim dzieciom, które ucierpiały podczas trzęsienia ziemi i fali tsunami w marcu 2011 roku.