X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Co dalej z Falklandami? Pozostaną brytyjskie?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2013 17:50
- Obywatele Falklandów wypowiadają teraz swoje zdanie. Wielka Brytania jest protektorem i sprawuje w imieniu Falklandów politykę zagraniczną i politykę obronną, ale rząd w Londynie nie mówi Falklandczykom jak mają żyć na co dzień - mówi dr Przemysław Biskup.
Audio
  • Czy Falklandy pozostaną brytyjskie? - "Trzy strony świata", 11 marca 2013
Prawo głosu posiada niecałe 1700 osób. Głosowanie nie powinno więc zając więcej niż godzinę, jednak odległości narzuciły dwudniową formułę referendum.
Prawo głosu posiada niecałe 1700 osób. Głosowanie nie powinno więc zając więcej niż godzinę, jednak odległości narzuciły dwudniową formułę referendum.Foto: EPA/JAVIER LIZON

Na Falklandach trwa dwudniowe referendum, w którym mieszkańcy wysp rozstrzygną, czy chcą pozostać brytyjskimi poddanymi. Z sondaży wynika, że opowiedzą się znaczną większością głosów za utrzymaniem obecnego statusu wysp, jako autonomicznego brytyjskiego terytorium zamorskiego.

Głosowanie ma zakończyć spór z Argentyną, który rozgorzał na nowo po odkryciu w rejonie złóż ropy. Czy tak się stanie? Dr Przemysław Biskup z Grupy Brytyjskich Studiów Społeczno-Politycznych Britannia UW, podkreśla, że spór rozgrywa się na płaszczyźnie prawa międzynarodowego, a co ważniejsze w większym stopniu dotyczy polityki symbolicznej. - Argentyna próbowała już raz odbić te wyspy siłą. Żadna ze stron nie jest chętna przyznać, że popełniła błąd - ocenia gość Trójki.

Rozmówca Łukasza Walewskiego przekonuje, że referendum nie ma żadnego znaczenia z punktu widzenia prawa międzynarodowego. - Argumenty brytyjskie dzisiaj, ich istota nie dotyczy tego, że to było terytorium ściśle kolonialne, tylko tego, że dzisiaj podstawowym warunkiem zwierzchności brytyjskiej nad tymi wyspami jest po prostu to, że mieszkańcy tego chcą. Warto pamiętać, że Falklandy to brytyjskie terytorium zamorskie, a ten status oznacza pełną samorządność - mówi ekspert.

Czy referendum to będzie farsa? Posłuchaj całej rozmowy.

Audycji "Trzy strony świata" można słuchać w każdy poniedziałek i środę o godz. 16.45. Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: Falklandy Wielka Brytania

Czytaj także

Falkandy zdecydują. "Jesteśmy Brytyjczykami"

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2013 09:10
31 lat po przegranej przez Argentynę wojnie o Wyspy Falklandzkie, ich mieszkańcy głosują w referendum w sprawie utrzymania swoich związków z Wielką Brytanią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Referendum na Falklandach. Argentyna nie uzna wyniku?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2013 14:48
Na Falklandach rozpoczęło się referendum, w którym mieszkańcy wysp opowiedzą się w sprawie utrzymania związków z Wielką Brytanią.
rozwiń zwiń