X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nigeria na krawędzi wojny religijnej?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 10:50
Ponad 50 osób zabitych to bilans niedzielnego ataku na akademię rolniczą w miejscowości Yobe, w północno-wschodniej Nigerii. - Receptą na zażegnanie kryzysu w tym kraju jest wprowadzenie reform - mówił w radiowej Trójce Błażej Popławski z "Kultury Liberalnej".
Audio
  • Nigeria na krawędzi wojny religijnej? (Trójka/3 strony świata)
Nigeria
NigeriaFoto: Wikipedia/Ukabia

Napastnicy zaatakowali studentów nigeryjskiej uczelni wczesnym ranem, gdy większość spała. Ewakuowano około 1000 studentów. Według doniesień medialnych, islamiści strzelali do śpiących w większości studentów, podpalili też sale, w których odbywały się zajęcia.

Uciekło stamtąd w popłochu około tysiąca młodych ludzi. Prawdopodobnie za atakiem stoją bojownicy z grupy Boko Haram , która wszelkimi środkami walczy o obalenie rządu Nigerii i ustanowienie w niej państwa islamskiego.

Błażej Popławski mówił w radiowej Trójce, że aktywność Boko Haram, mniej więcej od początku lat 90., to dowód na niezakończoną transformację polityczną Nigerii, uwarunkowania ekonomiczne i brak dialogu religijnego.

- Boko Haram to ruch sprzeciwu politycznego, mocno podbudowany religią. To ruch okcydentalny, w dosłownym tłumaczeniu oznacza, że zachodnia edukacja, zachodnia cywilizacja jest zakazana. Stąd obiektem ataku tej grupy są zarówno przedstawiciele władz federalnych, jak i pracownicy kontraktowi - zaznaczył ekspert.

Historyk wyjaśnił, że w tym regionie od wieków działali kaznodzieje, którzy zyskali uznanie społeczne. Gość Trójki dodał, że ludność zamieszkała w północnej Nigerii jest podatna na populistyczne dyskursy przesycone mesjanizmem i religijnością. - Władza w Nigerii zawsze ma podłoże etniczne i religijne - podkreślił ekspert.

Błażej Popławski jest zdania, że receptą na zażegnanie kryzysu w Nigerii jest odcięcie tej grupy od zaplecza społecznego i finansowego.

- Dotychczas władze próbowały zarówno rozwiązań pokojowych, jak i siłowych. One nie przynosiły rezultatów. Moim zdaniem skuteczniejszą strategią jest wprowadzenie reform w tych regionach. Trzeba podjąć próbę zrównania gospodarczego, przełamania tej ogromnej polaryzacji ekonomicznej w kraju - mówił gość Trójki.

Więcej komentarzy do bieżącej sytuacji na świecie znajdziesz na podstronach audycji "Raport o stanie świata" oraz "Trzy strony świata" .

''mr

Zobacz więcej na temat: Nigeria terroryzm zamach

Czytaj także

Atak na bazę wojskową w Nigerii. Nie żyje 20 osób

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2013 17:10
Według nigeryjskiej armii ataku dokonali rebelianci islamskich bojówek Boko Haram.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nigeria: islamiści zabili siedmioro zagranicznych zakładników

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2013 16:19
Zakładnicy zostali uprowadzeni 16 lutego z kwater libańskiej firmy budowlanej Setraco.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Atak w Kenii. Al Shabab walczy o dusze młodych

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2013 17:50
- Somalijska al Shabab, jak wiele podobnych organizacji, działa strategicznie. Celuje w czuły punkt, daje zagubionym młodym ludziom poczucie tożsamości i przynależności - mówi Hawa Abdi, ucząca socjologii na uniwersytecie w Minnesocie.
rozwiń zwiń