Nelson Mandela: architekt demontażu apartheidu

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 11:30
Wczoraj zmarł charyzmatyczny południowoafrykański przywódca. - Był twórcą idei tęczowego narodu: pięknego założenia i przekonania, że społeczeństwo powinno być egalitarne, demokratyczne, pozbawione podziałów rasowych - mówił w "3 stronach świata" Błażej Popławski z portalu Kultura Liberalna.
Audio
  • Nelson Mandela: architekt demontażu apartheidu (3 strony świata/Trójka)
Nelson Mandela
Nelson MandelaFoto: PAP/EPA/KIM LUDBROOK

Nelson Mandela ma w życiorysie wiele punktów, spośród których szczególnie wybija się jeden - 27 lat spędzonych w więzieniu. W 1962 roku skazano go za akt sabotażu i przygotowanie inwazji obcych państw na Republikę Południowej Afryki. Nie chciał korzystać z łaski i gotowy był siedzieć za kratami nawet do końca życia. Z więzienia wyszedł w 1990 roku.

- Jego postać w wymiarze politycznym budzi kontrowersje. O znaczeniu Mandeli decydowały wartości etyczne, które uosabiał. Niestety, politykiem był nieco gorszym. To jego zastępca decydował o większości głównych kierunków polityki wewnętrznej i zagranicznej. Nelson Mandela odgrywał rolę rzecznika pojednania, równości i rozwiązań pokojowych. Podróżował po świecie, propagując te idee - mówił Błażej Popławski.

Zmarł Nelson Mandela. Jagielski wspomina: byłem go bardzo ciekaw...

Afrykanista zaznacza, że ostatnie półtorej dekady to wycofywanie się Mandeli ze świata wielkiej polityki. - Choć nadal był obecny przy ważnych wydarzeniach, takich jak piłkarskie mistrzostwa świata, próbował raczej kreować politykę społeczną, angażując się w kampanie charytatywne czy walkę z epidemią AIDS w swoim kraju- przypomniał rozmówca Ernesta Zozunia.

Nelson Mandela nie żyje - zobacz serwis specjalny >>>

Gość Trójki odniósł się również do bieżącej sytuacji w RPA. - Podziały rasowe nie odgrywają takiej roli jak wcześniej, zastąpiły jej jednak dysproporcje ekonomiczne. Polaryzacja społeczeństwa rośnie, nie ma już tylko podziału na czarnych i białych, ale także biednych i bogatych. Sprawdzają się prawdy socjologów, że poziom przestępczości rośnie, gdy obok bardzo biednych mieszkają bardzo bogaci. To współczesne oblicze RPA: kraju dotkniętego kryzysem gospodarczym, aczkolwiek nadal zachowującego pozycję regionalnego lidera – mówił Błażej Popławski.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której nie zabrakło również wątków związanych z kontrowersyjną działalnością rodziny charyzmatycznego przywódcy RPA.

Zobacz więcej na temat: Nelson Mandela RPA

Czytaj także

Świat pogrążony w smutku. Nelson Mandela nie żyje

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 12:43
95-letni polityk, pierwszy czarnoskóry prezydent RPA określany mianem ikony afrykańskiej polityki i walki z apartheidem zmarł w czwartek wieczorem w swoim domu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sikorski wspomina Mandelę: odszedł jeden z tytanów XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 11:25
Nelson Mandela, pierwszy czarnoskóry prezydent RPA, określany mianem ikony afrykańskiej polityki, zmarł w czwartek wieczorem w swoim domu. Miał 95 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nelson Mandela nie żyje. Putin wspomina "Madibę"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 11:19
Prezydent Rosji złożył hołd zmarłemu Nelsonowi Mandeli, byłemu prezydentowi RPA i legendarnemu przywódcy w walce z apartheidem.
rozwiń zwiń