Zmarł Florian Schneider, współtwórca legendarnej grupy Kraftwerk

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 20:32
Florian Schneider to jeden z założycieli niemieckiego zespołu. Był w nim wokalistą i klawiszowcem. – Śmierć Schneidera ma dla mnie wymiar bardzo symboliczny. Kraftwerk to nie jest muzyka, to koncept. To bardzo lapidarny zapis tego, co działo się w XX wieku – mówił w Programie 3 muzyk i producent muzyczny Agim Dżeljilji, wspominając artystę. 
Audio
  • Agim Dżeljilji o znaczeniu twórczości Kraftwerk (Wieczór z Trójką w domu)
  • Nie żyje Florian Schneider, współtwórca Kraftwerk (Wieczór z Trójką w domu)
Koncert Kraftwerk w 2018 roku
Koncert Kraftwerk w 2018 rokuFoto: PAP/EPA/HAYOUNG JEON

- Na płycie Kraftwerk "Trans-Europe Express" są takie utwory jak "Endless Endle" czy "Franz Schubert", które traktują o pięknej wizji świata, w którym podróżujemy pociągami, ale ten środek lokomocji nie jest elitarny, a egalitarny, dostępny dla każdego. Poruszanie się, wymiana myśli, szacunek dla drugiej osoby to wszystko teraz, także z powodu pandemii i dominacji strachu, bardzo może się oddalić. To jest bardzo smutna konstatacja o śmierci Floriana Schneidera – mówił gość Agnieszki Szydłowskiej

Dziennikarka mówiąc o odejściu Floriana Schneidera, przyznała, że szczególnie dla fanów muzyki elektronicznej, dzisiejsza data 6 maja, będzie bardzo smutna. – Z eksperymentów prowadzonych w studiu lata temu przez dwóch artystów, wyszła nowa estetyka, nowa grupa, na której punkcie szalały kolejne pokolenia miłośników muzyki – mówiła Agnieszka Szydłowska.

– Kraftwerk pierwszy raz wystąpił w Polsce w sierpniu 1981 roku. To było ich pierwsze światowe tournee. Wtedy reklamowano te koncerty – uwaga – jako rock elektroniczny z RFN – przypomina dziennikarka.

Florian Schneider współtworzył Kraftwerk w latach 1970-2008. Informację o śmierci 73-letniego muzyka potwierdził drugi z współtwórców Kraftwerk, Ralf Hütter. 

Muzyka Kraftwerk wpłynęła na twórczość wielu wybitnych artystów m.in. Davida Bowie, Coldplay, Depeche Mode i Jay-Z. Uważa się, że niemiecki zespół stworzył gatunek electro.

***

Tytuł audycji: Wieczór z Trójką w domu
Prowadzi: Agnieszka Szydłowska
Gość: Agim Dżeljilji (muzyk, producent)
Data emisji: 06.05.2020
Godzina emisji: 19.23

gs

Czytaj także

Kraftwerk w kokonie tajemnicy

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2013 13:04
Kraftwerk to bardzo tajemnicza grupa muzyczna - trudno przeprowadzić z nimi wywiad. Okazuje się, że mimo to można napisać ich biografię, a wszystko dzięki mrówczej pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kraftwerk z nieco innej strony

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2016 23:08
20 sierpnia 70. urodziny obchodził Ralf Hütter, założyciel i lider grupy Kraftwerk.
rozwiń zwiń