Ekorozwiązania, które spotykamy w polskich miastach

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 12:35
Smog, zapach spalin i widok walających się śmieci to codzienność mieszkańców dużych polskich miast. Warto zadać sobie pytanie: czy tak będzie już zawsze? W sferze ekologii przed nami jeszcze dużo pracy, ale za nami – dużo zmian na lepsze. Nasze miasta zaczynają się zmieniać i stają się coraz bardziej eko.
Audio
  • Polskie "ekomiasta" i ich sposoby na ochronę przyrody (Dzień z Trójką w domu)
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/KENG MERRY paper art

shutterstock_ekologiczny przystanek zieleń 1200.jpg
''Zielone'' przystanki – trend ze Skandynawii pojawił się w Polsce

– Jednym z ważnych trendów jest szukanie oszczędności nie za pośrednictwem różnego rodzaju cięć czy zaciskania pasa, ale poprzez bardziej efektywne wykorzystanie surowców i energii – mówi Bartłomiej Kozak z Centrum UNEP/GRID Warszawa. Zatem, przyjrzyjmy się miastom stosującym najciekawsze ekologiczne rozwiązania.

System InvisoLite w Gdyni  

System InvisoLite od października 2017 roku elektronicznie monitoruje zużycie energii w gdyńskich budynkach publicznych, przyczyniając się się to do znacznego zmniejszenia zużycia dwutlenku węgla. W całym mieście jest podłączonych aż 1500 punktów poboru energii.  Umożliwiają one władzom miasta pozyskanie niezbędnej im wiedzy do tego, gdzie i w jaki sposób powinny inwestować, by zmniejszyć zużycie energii – wyjaśnia gość Gabrieli Darmetko.

Gdynia (foto: shutterstock.com/Wojciech Wrzesien) Gdynia (foto: shutterstock.com/Wojciech Wrzesien)

Aplikacja zadba o porządek

Władze m.in. Poznania i Białegostoku postanowiły połączyć nowe technologie z zaangażowaniem mieszkańców. Dzięki specjalnej bezpłatnej aplikacji mobilnej mogą oni zgłosić odpowiednim służbom przepełniony kosz na śmieci, zalegające liście lub nielegalne śmietnisko w lesie. 

Zdjęcie ilustracyjne (foto: shutterstock.com/Marharyta Gangalo) Zdjęcie ilustracyjne (foto: shutterstock.com/Marharyta Gangalo)

Stop marnowaniu roślinności

– Słupsk bardzo stawia na lokalne inwestycje, wręcz poziomie podwórkowym, gdzie renowacjom często towarzyszy upiększanie zieleni miejskiej i dbanie o to, by w przypadku nowych inwestycji była ona przesadzana i trafiała do różnego rodzaju rekompensat środowiskowych – opisuje Bartłomiej Kozak.

Słupsk z lotu ptaka (foto: shutterstock.com/FStockLuk) Słupsk z lotu ptaka (foto: shutterstock.com/FStockLuk)

***

Tytuł audycji: Dzień z Trójką w domu
Prowadzi: Tomasz Żąda
Autorka materiału dodatkowego: Gabriela Darmetko
Gość: Bartłomiej Kozak (Centrum UNEP/GRID Warszawa)
Data emisji: 01.06.2020
Godzina emisji: 12.29

kr

Czytaj także

Mała retencja w praktyce. Jak ją wykonać lub uzyskać dofinansowanie?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 07:30
Najprawdopodobniej czeka nas największa susza od 50 lat. W ostatnich dniach mieliśmy do czynienia z opadami deszczu, a synoptycy zapowiadają kolejne deszczowe dni, jednak to nie może okazać się wystarczające.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Weatherman – superbohater, który o pogodzie wie wszystko! Komiks edukacyjny IMiGW

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 06:52
– Jednym z naszych zadań jest edukowanie społeczeństwa – mówi rzecznik Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy IMiGW-PIB. Dlatego instytut stworzył komiks o przygodach Weathermana – człowieka, który o zjawiskach pogodowych wie wszystko, a swoją wiedzą dzieli się z najmłodszymi. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz więcej odpadów na Podlasiu. Władze mają pomysł na śmiecących w lasach

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 07:53
Zielone Płuca Polski – do regionów wchodzących w ich obszar należy m.in. Podlasie, które, jak się okazuje, powoli zaczyna tonąć w odpadach. Najbardziej przeraża widok śmieci porzuconych w środku lasu. Władze gminy Sokółka znalazły jednak na to sposób.
rozwiń zwiń