Zdrowa rzeka płynie naturalnym korytem

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 10:40
Wisła jest rzeką unikalną, ponieważ jako jedna z nielicznych w Europie unknęła całkowitej regulacji. Zmiana naturalnego biegu rzeki powoduje, że działający sprawnie ekosystem niszczeje.
Obszar tzw. dzikiej Wisły w Warszawie
Obszar tzw. dzikiej Wisły w WarszawieFoto: Shutterstock/David Katrencik

Posłuchaj
05:40 _PR3_AAC 2020_06_18-10-28-54.mp3 Renaturalizacja rzek. Jak odbudować wodny ekosystem? (Dzień z Trójką w domu)

 

Odbudowa populacji ryb i walka z suszą dzięki renaturyzacji

Długo funkcjonowało przekonanie, że naturę trzeba ujarzmiać i kontrolować. Okazało się, że jest zupełnie odwrotnie. To, co kiedyś uważaliśmy za oznakę postępu, dziś obraca się przeciwko nam. Regulacja rzek sprawiła, że woda bardzo szybko zaczyna odpływać z terenów rolniczych, czego wynikiem są regularne susze. By odwrócić proces wysuszania się gleb, zaczęto prowadzić działania w kierunku renaturalizacji, czyli przywracaniu rzekom ich naturalnych koryt.

Nie dla energetyki wodnej i rzecznej autostrady?

Z opublikowanego w ubiegłym roku raportu Wód Polskich wynika, że aż 97 procent polskich rzek kwalifikuje się do przywrócenia ich pierwotnych meandrów i zlikwidowania sztucznych zapór. I, jak mówił rozmówca Justyny Godz, choć widać już w tej dziedzinie spory postęp, nadal istnieje silne lobby związane z energetyką wodną, które pod pozorem zielonej energii dąży, by przekształcić ostatnie naturalne strumienie w ciąg regulowanych zbiorników. Do niszczenia koryt Wisły i Odry doprowadzi stworzenie "wodnej autostrady" poprzez ilość emitowania gazów cieplarnianych.

Europa pozbywa się tam, progów i zapór

Betonowe progi i inne budowle hydrotechniczne są ogromną przeszkodą dla mieszających w wodach zwierząt. Utrudniają migrację, a co za tym idzie znajdowanie pożywienia i podtrzymanie gatunków.  W niektórych miejscach sztucznie regulowanych przez człowieka wymarły łososie, trocie, węgorze wymarły. Populacja tych gatunków mogłaby odbudować się w ciągu kilku lat, gdyby te bariery zniknęły  tłumaczył Piotr Bednarek z Podkarpackiego Towarzystwa Przyrodników Wolne Rzeki.

***

Tytuł audycji: Dzień z Trójką w domu
Prowadzą: Michał Olszański i Michał Margański
Autorka materiału reporterskiego:
 Justyna Godz
Data emisji: 18.06.2020
Godzina emisji: 10.29

ac/mk

Czytaj także

Od czego zależy kierunek, w którym płyną rzeki?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 11:17
– To oczywiście ma związek z różnicami w ukształtowaniu terenu. Woda płynie w dół. Ale jeśli przyjrzymy się tej sprawie dłużej, zauważymy, że jest tu wiele ciekawych elementów – mówi w Trójce dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dinozaury oglądane przez teleskop. Czy to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 10:10
– Załóżmy, że mieszkam na planecie oddalonej od Ziemi o 100 mln lat świetlnych i załóżmy, że mam niemal doskonały teleskop. Czy jestem w stanie dostrzec przez ten teleskop biegające po powierzchni Ziemi dinozaury? – pyta Słuchacz Programu 3 Polskiego Radia pan Aleksander.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaka jest pojemność ludzkiego mózgu?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 07:20
– To bardzo trudne pytanie. Nie chodzi tu o to, że nie mamy urządzenia, którym moglibyśmy to zmierzyć, ale o to, że nie za bardzo wiemy co zmierzyć – mówi dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego w Stanach Zjednoczonych standard napięcia wynosi 120V?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 08:00
– Skąd ta różnica, skoro reszta świata ma standard napięcia 220-230 woltów? – pyta pani Krystyna, słuchaczka Programu 3 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń