Rozmowa z Zadie Smith. "Czysta intelektualna przygoda"

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2014 22:00
Słynna brytyjska pisarka spotkała się z dziennikarzem Programu 3 Polskiego Radia w Nowym Jorku i opowiedziała m.in. o swojej najnowszej powieści "Londyn NW", wyjeździe do Ameryki i procesie tworzenia. - Rozmowa z Zadie była prawdziwą przygodą intelektualną - mówi autor wywiadu Michał Nogaś.
Audio
  • Rozmowa z Zadie Smith. "Czysta intelektualna przygoda" (Z najwyższej półki/Trójka)
Zadie Smith i Michał Nogaś
Zadie Smith i Michał NogaśFoto: Michał Nogaś/PR

''- Jak nikt inny pisze o współczesnych miastach. Jak nikt inny potrafi słuchać i podsłuchiwać ich mieszkańców - nie tylko w metrze! I jak nikt inny wie, jak opisać współczesnych trzydziestolatków, ich życie, społeczny awans i cenę, jaką przyszło im zapłacić za to, że nie dostrzegają upływu czasu - mówi o Zadie Smith Michał Nogaś. Dziennikarz Programu 3 Polskiego Radia miał okazję rozmawiać z pisarką niedługo po polskiej premierze "Londyn NW" - książki w przekładzie Jerzego Kozłowskiego opatrzonej Trójkowym Znakiem Jakości. Rozmowa odbyła się w Nowym Jorku - mieście, w którym pisarka od dekady mieszka i wykłada na tamtejszym uniwersytecie.

"Londyn NW", czwarta powieść Zadie Smith (poprzednie to: "Białe zęby”, "Łowca autografów”, "O pięknie”), to historia czwórki mieszkańców północno-zachodniej części brytyjskiej stolicy, którzy marzą o wydostaniu się z getta komunalnych bloków. Udaje się nielicznym, ale płacą za to naprawdę wysoką cenę.

Zadie Smith o tym, czego nauczyła się żyjąc w "bramie Londynu>>>

- Spotkanie z Zadie było prawdziwą przygodą intelektualną. Nie tylko wspaniale pisze, ale także mówi mądrze, zwraca uwagę na najważniejsze problemy współczesnego świata, na różnice klasowe i wskazuje na to, jak ważną rolę powinny pełnić publiczne szkoły. Ale przy okazji dowiedziałem się, że uważa gwiazdę hip-hopu, Jaya-Z, za współczesnego… Byrona! - dodaje Michał Nogaś.

Czy Zadie Smith po wyjeździe do Ameryki czuje się amerykańską pisarką? - Ostatnio pisałam opowiadania, które dzieją się w Ameryce, wśród Amerykanów, ale ciężko myśleć o pisarstwie jako o czymś w rodzaju badania nad narodem. Dla mnie to po prostu pisanie, jeśli tak się składa, że postaciami są Amerykanie, to nie czyni to ze mnie amerykańskiej pisarki. Ale to rzeczywiście interesujące, ile amerykańskich bohaterów musisz opisać, zanim przestaniesz być brytyjskim pisarzem - śmieje się artystka.
Wyjazd do Nowego Jorku jest dla niej swego rodzaju lekcją. - Po przeprowadzce zdobyłam doświadczenie w pisaniu esejów i opowiadań dla "The New Yorkera" i "The New York Review of Books". Czeka mnie tam bardzo długi proces edycji tekstu, czasem trwa to kilka miesięcy, w tę i z powrotem. Stałam się lepsza w redagowaniu i mam mniej cierpliwości dla pewnych potknięć, na które godziłam się, gdy byłam młodsza - wyznaje Michałowi Nogasiowi.

www.facebook.com/znajwyzszejpolki

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy Michała Nogasia z Zadie Smith!

(mp/mk)

Czytaj także

Karpowicz o "Sońce": niech idzie, niech dręczy innych

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2014 22:00
Najnowsza powieść Ignacego Karpowicza powstawała wiele lat. - Myślałem, że nie uwolnię się od tego tekstu, że będę poprawiał go do końca życia, ale jakimś cudem się udało – opowiadał w Trójce autor. Dlaczego praca nad historią miłosną z czasu II wojny światowej była taka trudna?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pobojowisko": powieść o miłości i nienawiści, czyli chłodny romantyzm

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2014 15:58
Poprzednia powieść Michaela Crummeya wydana po polsku, czyli "Dostatek" trafiła na listę najlepszych tytułów 2013 roku zdaniem słuchaczy audycji "Z najwyższej półki". "Pobojowisko" to wcześniejsza powieść autora, także godna polecenia. Tym razem śledzimy losy dwojga ludzi połączonych w młodości miłością, potem rozdzielonych nienawiścią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przejmująca Alice Munro zdradza tajemnice swojego pisarstwa

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2014 12:53
- We wstępie pisarka opisuje, jak doszło do powstania opowiadań. Niektóre są wynikiem doświadczeń osobistych, inne w większym stopniu wynikają z obserwacji. Tak jest z opowiadaniem tytułowym "Księżyce Jowisza", ostatnim w tomie. Zawiera ono - jak przyznaje laureatka literackiego Nobla - pewne okoliczności śmierci jej ojca - mówi Michał Nogaś.
rozwiń zwiń