X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Michał Witkowski: literatura podłączona do wzmacniacza

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 13:24
- Ważne jest stworzenie własnego, rozpoznawalnego świata. Odmalowaniem rzeczywistości nikogo się nie kupi - mówi w Trójce Michał Witkowski, który właśnie wydał książkę "Zbrodniarz i dziewczyna".
Audio
  • Michał Witkowski: literatura podłączona do wzmacniacza (Z najwyższej półki/Trójka)
Warszawa, 17.06.2014. Michał Witkowski na pokazie nowej kolekcji Reserved
Warszawa, 17.06.2014. Michał Witkowski na pokazie nowej kolekcji ReservedFoto: PAP/Stach Leszczyński

- Przeczytałem nową powieść Michała Witkowskiego i przyznam szczerze, że świetnie się bawiłem, chociaż wiem, że są też negatywne recenzje tej książki. Niektóre osoby zarzucają Michałowi Witkowskiemu, że jest reproduktywny, z czym on sam się zgadza i mówi: znalazłem sposób na kryminał i będę się jego trzymał - przekonuje Michał Nogaś.

Foto:
Foto: Świat Książki

Michał Witkowski przyznaje, że gra ostatnio zupełnie inną rolę, choć nie przestał być pisarzem. Pojawia się regularnie na pokazach mody i ocenia w mediach nowe kolekcje. Mówi wprost: To mnie wzrusza! Eksperymentuje ze swoim wyglądem, od kilku dni jest blondynem, dba o jakość ubrań, w których się pokazuje. Ale w ostatnim wydaniu "Z najwyższej półki" gościł z jak najbardziej oczywistego powodu. Niedawno ukazała się jego nowa powieść "Zbrodniarz i dziewczyna".

Kto czytał "Drwala", a także poprzednie książki Witkowskiego, pozna bohaterów i miejsca. Odnajdzie styl, zainteresowania, sposób narracji. "Zbrodniarz i dziewczyna" to bowiem tekst wypełniony witkowszczyzną.

- Są twórcy, po których można rozpoznać ich klimat, a są tacy, po których nie można tego zrobić. Całe życie pretendowałem do tego, żeby wytworzyć swój świat. Zaludniłem go wieloma różnymi postaciami, które powracają w kolejnych książkach, to już jest element witkowszczyzny. Wiadomo, że kiedy pojawiają się Jadzie Parszywe czy Międzyzdroje, to z daleka pachnie Witkowskim - mówi pisarz w rozmowie z Michałem Nogasiem.

Podstawowym elementem witkowszczyzny jest "przesada w opisie świata". - To, co brzydkie, jest jeszcze brzydsze, a to, co ładne, jeszcze ładniejsze. Wszystko jest podłączone do wzmacniacza. Występują przedziwne postaci, nie ma czegoś takiego jak pracująca heteroseksualna rodzina, taki serialowy, najbardziej oczywisty środek oczywistości, że ona i on w pracy, problemy typy: musimy zabrać dziecko do babci. Nie ma tu codzienności, serialu, opery mydlanej. Wszyscy są jacyś powaleni w stosunku do tego normalnego wzorca. Dla mnie radością jest szukanie w świecie tego, co inne, a nie oczywiste - zaznacza Michał Witkowski.

Więcej rozmów w audycji "Z najwyższej półki" >>>

W najnowszej książce autor zabiera czytelników do swojego rodzinnego Wrocławia. Grasuje w nim Przedwojenny Morderca. Mieszka w starej poniemieckiej willi, jest krawcem. Słucha opery i dawnych piosenek, tych przedwojennych. I mówi o sobie w pierwszych zdaniach książki: Jestem psem. Jestem fanem. Dzikim psem i dzikim fanem. Psychofanem. I urwałem się z łańcucha. Oczywiście - fanem Witkowskiego. Zabija, a następnie przebiera swoje ofiary w przedwojenne stroje. Czasem pojawia się liść dębu...

Gdy miejscowa policja sobie nie radzi, wzywa na pomoc pisarza. Werbuje go niejaki Studencik, który z Witkowskim (z powieści) zdaje się flirtować. Autor "Drwala" - miłośnik brudnego, tajemniczego Wrocławia (z całym jego półświatkiem) - wchodzi do śledztwa. I wtedy na dobre rozpoczyna się... zabawa?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której Michał Witkowski mówi także o serialach, o współpracy z policją i Wrocławiu z nowej powieści.

(mk)

Czytaj także

"Listy" Marka Hłaski. Prawdziwe oblicze polskiego Jamesa Deana

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 16:57
- Marek Hłasko jest pisarzem, który nadal znajduje największy oddźwięk w pokoleniu ludzi młodych, dwudziestolatków - przekonuje Andrzej Czyżewski, który w jednym tomie zebrał, opracował i opatrzył wstępem "Listy" Marka Hłaski. Książka ukazała się w przeddzień 45. rocznicy śmierci wybitnego prozaika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ismail Kadare: bezgranicznie ufam literaturze

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2014 23:20
Gościem "Klubu Trójki" był pisarz, o którym od blisko dwudziestu lat mówi się, że czeka na literackiego Nobla. Mówi się też, że jak mało kto naprawdę na niego zasługuje. Ismail Kadare udzielił wywiadu Michałowi Nogasiowi w swoim mieszkaniu w Tiranie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Baronowej jazzu ucieczka w świat szaleństwa

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2014 12:16
- To opowieść o fascynującym życiu, całkowitym oddaniu, o emocjach, o miłości i przyjaźni, o zadymionych klubach i narodzinach przecudownej muzyki. To opowieść o dwóch odległych światach, które się spotkały i zaczęły się wbrew wszystkiemu znakomicie uzupełniać - mówi Michał Nogaś o książce "Baronowa jazzu", która właśnie trafiła na półki księgarni.
rozwiń zwiń