X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Z najwyższej półki": Tołstoj, Conrad, Szostak

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2015 22:00
Dlaczego Lew Tołstoj w ostatnich, jak się później okazało, dniach życia uciekł z Jasnej Polany? Dlaczego do dziś autor "Wojny i pokoju" budzi – nie tylko w Rosji wielkie emocje?
Audio
  • "Z najwyższej półki": Tołstoj, Conrad, Szostak (Z najwyższej półki/Trójka)
Fragment okładki książki Lew Tołstoj. Ucieczka z raju
Fragment okładki książki "Lew Tołstoj. Ucieczka z raju" Foto: mat. promocyjne

Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy w ostatnim wydaniu programu, którego gościem był rosyjski pisarz Pawieł Basiński, autor książki "Lew Tołstoj. Ucieczka z raju". Zapowiadaliśmy też rozpoczynający się w poniedziałek Festiwal Conrada i sięgnęliśmy po nową powieść Wita Szostaka.

Tołstoj uciekł nad ranem. Tak, by zmylić żonę, Sofię Andriejewną. Postanowił uciec z własnego majątku, od rodziny, od tłumów pielgrzymujących do niego czytelników z całego świata. Chciał zacząć nowe, proste życia, z dala od zgiełku. Miał 82 lata, był powszechnie znanym, uznawanym za geniusza pisarzem. Ale życie w "raju", jakim miała być – i przez pewien czas była – Jasna Polana, rodzinny, odziedziczony przez niego majątek, stało się nie do wytrzymania. Konflikt Lwa z Sofią, trwający od lat, osiągnął apogeum i podzielił rodzinę, w tym najbliższych – dzieci.

Ale nic nie poszło zgodnie z planem. Tołstoj uciekał, ale wszyscy wiedzieli, gdzie właśnie się znajduje. W wagonie kolejowym podróżował z nim dziennikarz, który na bieżąco nadawał korespondencje, korzystając z telegrafu. Gdy pisarz na jednej ze stacji sięgnął po gazetę i na pierwszej stronie przeczytał duży artykuł o swojej podróży, zrozumiał i powiedział: "Wszystko skończone". Jego śmierć w Ostapowie zamieniła się w medialny show. Skądś to znamy..?

Gościem "Z najwyższej półki" był Pawieł Basiński, autor nagradzanej wielokrotnie w Rosji, bestsellerowej książki "Lew Tołstoj. Ucieczka z raju".

W audycji zapowiadaliśmy także rozpoczynający się w poniedziałek, tegoroczny Conrad Festival. Hasło: "Pod prąd". Dlaczego właśnie takie? Wyjaśniali to prof. Michał Paweł Markowski, dyrektor artystyczny festiwalu oraz Robert Piaskowski, z-ca dyrektora Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Przypomnijmy, gośćmi tegorocznego Conrad Festival będą między innymi: Swietłana Aleksijewicz, Jonathan Franzen, Hooman Majd, Kamel Daoud oraz znakomici autorzy polscy: Hanna Krall, Olga Tokarczuk czy Wiesław Myśliwski.

"Z najwyższej półki" odwiedził także Wit Szostak. Ukazuje się właśnie jego nowa powieść "Wróżenie z wnętrzności".

Trafiamy do Poświatowa, gdzie w budynku dawnego dworca kolejowego, mieszkają Marta i Mateusz, a także jego "nieco inny" brat, Błażej. Uciekli z dotychczasowego życia, Mateusz rzucił karierę. Ale czy bycie gdzieś indziej, w miejscu zapomnianym przez większość, okaże się ucieczką od świata, arkadią?

Polecam – nieustająco – profil audycji na FB, gdzie wiele dzieje się pomiędzy kolejnymi wydaniami programu. Wystarczy kliknąć: www.facebook.com/znajwyzszejpolki

***

Tytuł audycji: Z najwyższej półki

Prowadził: Michał Nogaś

Goście: Pawieł Basiński (pisarz), Wit Szostak (pisarz), prof. Michał Paweł Markowski (dyrektor artystyczny Conrad Festival) oraz Robert Piaskowski (z-ca dyrektora Krakowskiego Biura Festiwalowego)

Data emisji: 18.10.2015

Godzina emisji: 21.05

mn/fbi

Czytaj także

Zdobywca Man Booker Prize 2014 w Trójce!

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2015 16:52
- Przez wiele lat Australia nie poruszała tego tematu. Polacy zapewne lepiej zrozumieliby tę historię zważywszy na cierpienie, którego sami doświadczyli - mówi o swojej powieści pt. "Ścieżki Północy" Richard Flanagan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wielki przypływ", czyli opowieść o Lampedusie

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2015 15:30
- To książka, która opowiada o początku tego, czym żyje nasz kontynent, czyli o fali uchodźców - mówi Michał Nogaś o "Wielkim przypływie" Jarosława Mikołajewskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie", czyli rozbrajanie ikony

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2015 12:42
- Ta książka jest kolejną książką o Iwaszkiewiczu, jakie wyszły w ostatnich latach, ale jest też książką inną, bardzo osobistą - mówi Michał Nogaś o publikacji Anny Król.
rozwiń zwiń