"Z najwyższej półki" w podróży

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Z najwyższej półki" w podróży
Zdjęcie pochodzi z prywatnego archiwum Wojciecha Nowickiego

W tym wydaniu podróżowaliśmy: w czasie, w przestrzeni, po boiskach i między kontynentami. Gośćmi audycji byli, między innymi, Wojciech Nowicki – autor pięknych, refleksyjnych "Salek" oraz Adam Leszczyński, patrzący na Afrykę nie jak turysta.

Posłuchaj

"Z najwyższej półki" w podróży (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

/

"I czemu właściwie tak było, czemu bez ustanku siedzieli na miejscu, tłukło mi się po głowie. Chyba się bali podróży, a wyjazd w pewnym sensie uważali za stan przeciwny naturze; jakby przeznaczeniem rozsądnego człowieka – każdego członka naszej rodziny – było siedzieć, nie oddalać się z miejsca zameldowania; jakby w każdej chwili swego życia czekali na Sąd Ostateczny, a gdyby ich w domu akurat nie było, to anioł, który po nich przyjdzie, bo to musiał być anioł, a nie żadna pomniejsza kreatura, mógłby ich nie zastać pod wskazanym adresem."
Tak pisze, w pierwszym rozdziale swojej nowej książki, Wojciech Nowicki. "Salki", które ukazały się kilkanaście dni temu to piękna, mądra, refleksyjna, chwilami także wzruszająca opowieść o podróży – w czasie, w przestrzeni, po świecie dokumentów. To rzecz o poszukiwaniu tożsamości, o odbudowaniu siebie i poczucia przynależności do któregoś ze światów. To także teksty o szaleństwie, o zwierzętach, o języku – tym dawnym i tym dzisiejszym. I choć, zdawać by się mogło, wszystko to są często rejony dość odległe, Nowicki pięknie je w "Salkach" połączył, udowadniając, że lepszym stanem jest ten, w którym wciąż ma się więcej pytań niż odpowiedzi…

Dziennikarz, kurator wystaw fotograficznych, kolekcjoner zdjęć, eseista, tłumacz, nominowany do NIKE za "Dno oka" – jednym, a właściwie dwoma słowami: Wojciech Nowicki – był gościem tego wydania "Z najwyższej półki".

/

Byliśmy także w Afryce. Ale to nie była podróż z przewodnikiem w ręku. Przeciwnie, Adam Leszczyński w swojej książce "Zbawcy mórz" zabiera czytelnika do miejsc omijanych: na giełdę tytoniu w Malawi, na fermy kakao w Ghanie, do Puntlandu – autonomicznego regionu w Somalii, gdzie mieszkają i łupią współcześni piraci. Są też slumsy w samym centrum Nairobi, są rybacy znad Jeziora Wiktorii i – dla większości mieszkańców świata zachodniego trudny do zrozumienia – zwyczaj zwany jaboya. Są lesbijki walczące o swoje prawa w RPA i ludzie walczący ze słoniami w Kenii. I jest także opowieść o tym, że fair trade nie do końca jest fair…

Adam Leszczyński odwiedził "Z najwyższej półki".

/

Przedstawiliśmy także nowe książki z Trójkowym Znakiem Jakości. Znajdzie się wśród nich opowieść o… piłce nożnej. W najbliższym tygodniu ukazuje się bowiem książka Michała Okońskiego "Futbol jest okrutny". Autor będzie gościem Jerzego Sosnowskiego w "Klubie Trójki" w dniu premiery – 7 maja. Ale u nas, już dziś, zapowiedź i pierwsze egzemplarze do zdobycia. Sięgnęliśmy także po "Czarnobyl", esej, który napisał Francesco M. Cataluccio. To tekst o przeklętym miejscu, ale nie tylko z powodu wielkiej katastrofy sprzed prawie trzydziestu lat…

Tak przedstawiała się audycja "Z najwyższej półki" w niedzielę 5 maja, 
Michał Nogaś
ksiazki@polskieradio.pl

 

 

Oto lista osób, które otrzymają książki z tego wydania "ZNP":

 

„Salki”

Krzysztof Goska, Poznań

Karolina Wełnic, Kaczory

Anna Bołd-Mazur, Tarnobrzeg

Norbert Włodek, Wrocław

Barbara Szczepaniak, Warszawa

Dorota Pansewicz, Przemyśl

Barbara Górka, Bysław

Barbara Tabor, Modlnica

Magdalena Kowara, Skierniewice

Wojciech Baranowski, Wałbrzych

 

„Futbol jest okrutny”

Agata Kubiak, Legnica

Piotr Orzechowski, Zamość

Łukasz Bojarski, Milejowice

Jacek Ziora, Częstochowa

Rafał Zawierta, Wrocław

 

„Czarnobyl”

Agata Reisner, Żnin

Małgorzata Fedas, Kraków

Magdalena Podgórska, Chrzanów

Krzysztof Wach, Oława

Wioletta Wejman, Lublin

Grzegorz Adamski, Radom

Tomasz Mrówczyński, Elbląg

Anna Michalik, Świątniki Górne

Piotr Włodarczyk, Kraków

Jan Dziubecki, Warszawa

Magdalena Molenda, Garbatka-Letnisko

Katarzyna Pereta, Milejów

Katarzyna Młodzik, Płock

Iwona Siwczak, Ciecierzyn

Bartosz Hetmański, Swarzędz

Adrianna Felczerek, Dobre Miasto

Bożena Filipczyk, Częstochowa

Sylwia Wiśniewska, Żyrardów

Beata Augustyńska, Wojnicz

Katarzyna Kazimierczak, Stawiszyn

 

„Zbawcy mórz”

Karolina Kudła, Kraków

Maria Wojtanek, Warszawa

Paweł Paradowski, Komorów

Sebastian Kolon, Ruda Śląska

Aleksandra Pająk, Oświęcim

Tomasz Klauza, Jaworzno

Mateusz Richert, Reda

Agnieszka Typiak, Warszawa

Bartłomiej Regucki, Kraków

Artur Krzemiński, Targówka

 

 

PS. Wszystkie książki rozdawane są drogą elektroniczną – tylko w czasie trwania audycji! Maile – zawsze z dokładnym adresem korespondencyjnym w treści – można wysyłać dopiero w chwili, gdy na antenie podany zostanie komunikat (w tej sprawie). Metoda wyłaniania osób, do których trafią książki, jest niezmienna – zawsze "kto pierwszy, ten lepszy" (decyduje o tym kolejność pojawienia się maili w skrzynce programu) – chyba że na antenie padnie inny komunikat (!). Lista osób, które otrzymają przesyłki, pojawi się tym razem na stronie Trójki w ciągu tygodnia od zakończenia tego wydania programu. W sytuacji, gdyby okres ten miał się wydłużyć, słuchacze zostaną o tym poinformowani na stronie internetowej audycji!

Polecane