Wojciech Jagielski o próbach poznania Nelsona Mandeli i pasji dziennikarza

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2013 14:59
- Zostałem dziennikarzem, bo coś takiego mnie dotknęło. To było jak miłość od pierwszego wejrzenia. Przekonanie, że skoro dowiaduję się o czymś jako pierwszy, to czyni mnie kimś uprzywilejowanym - mówi Wojciech Jagielski w rozmowie z Michałem Nogasiem.
Audio
  • Wojciech Jagielski o próbach poznania Nelsona Mandeli i pasji dziennikarza (Z najwyższej półki/ Trójka)
Nelson Mandela
Nelson Mandela Foto: South Africa The Good News/Wikipedia/CC

/

- Potem, gdy zacząłem jeździć po świecie, to takim przywielejem była możliwość bycia naocznym świadkiem wydarzeń. Mogłem oglądać ludzi, o których pisałem. Historia działa się na moich oczach - opowiada Jagielski.

Dziennikarz mówi, że dowiedział się o Nelsonie Mandeli nie z powodu polityki, ale wydarzeń sportowych. W jego życiu RPA pojawiło się w 1976 roku, z powodu bojkotu olimipady w Monteralu. Na igrzyska nie pojechały kraje afrykańskie. - Dla mnie ta olimpiada była uboższa. Zacząłem szukać, co takiego się stało, dlaczego oni tam nie pojechali? Tak odkryłem apartheid. Wtedy, w połowie lat 70., o Mandeli w ogóle nie mówiono, a w Południowej Afryce już wtedy działo się wiele. Trwały rozruchy w Soweto, zginął Steve Biko - mówi Jagielski. (Biko był działaczem ruchu przeciw apartheidowi. Został zamordowany przez funkcjonariuszy reżimu w 1977 roku.)

W latach 80. Jagielski wyjechał do Londynu. Pracował w centrum Londynu jako robotnik. Przerwy w pracy spędzał na trawniku przed Galerią Narodową i obserwował częste demonstracje przed ambasadą RPA.
Tam też spotkał dziewczynę, która poznała go ze swoją matką, a ta znała Mandelę osobiście. - Byłem ciekaw Mandeli, już wtedy wiedziałem, że pozwolił się zamknąć do więzienia na resztę życia. Wydawało mi się, że poświęcił życie dla idei - mówi rozmówca Michała Nogasia.

Więcej rozmów "Z najwyższej półki" >>>

Jagielski dodaje, że jako dziennikarz był szczególnie zainteresowany dwiema osobami, o których chciał napisać więcej. Jedną z nich był Madela, drugą afgański komendant Ahmad Szach Masud, zabity przez talibów w przedzień zamachu na WTC. Jednak tylko z Masudem udało mu się kilkukrotnie porozmawiać.

- Coś mnie do nich ciągnęło. Chciałem o nich wiedzieć więcej i więcej. O obu napisałem książki, ale to nie są książki tylko o nich. To są książki raczej z nimi związane, ale także związane ze mną - zdradza reporter. - Na Mandelę wpadłem kilka razy, ale były to w zasadzie jakieś skrawki zdań - wspomina Jagielski.

Mijały lata i w RPA zorganizowano mistrzostwa świata w piłce nożnej. Jagielski pojechał także na nie, ale nie po to, żeby pisać o sporcie. Miał przysyłać teksty społeczne. W międzyczasie poznał… "Saddama", czyli Freddiego Makke, pierwszego kibica Afryki Południowej i wynalazcę… wuwuzeli! Zorientował się, że obu - Makke i Mandelę - wiele łączy. I to był początek, tak narodziła się książka "Trębacz z Tembisy. Droga do Mandeli", opowieść o pasji, polityce, wierze i… dziennikarskiej determinacji.

Książka "Trębacz z Tembisy. Droga do Mandeli" Wojciecha Jagielskiego ukazała się nakładem wydawnictwa ZNAK.

Posłuchaj całej audycji przygotowanej przez Michała Nogasia.

mp

Czytaj także

Miejskie opowieści w "Z najwyższej półki"

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2013 11:56
W najbliższym wydaniu magazynu o książkach odwiedzimy – między innymi – Bukareszt i Jakuck. A to dzięki dwóm nowym tytułom z Trójkowym Znakiem Jakości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Z najwyższej półki" pod znakiem polskich nowości

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2013 15:44
Gośćmi audycji będą Marian Pilot i Filip Springer. Porozmawiamy o "Osobniku", nowej powieści laureata NIKE sprzed dwóch lat, i o "Wannie z kolumnadą", z której dowiedzieć się można, dlaczego w polskiej przestrzeni publicznej jest tak bardzo… brzydko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Z najwyższej półki": polscy reporterzy opisują świat

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2013 14:30
Gośćmi najbliższego wydania audycji byli Artur Domosławski i Wojciech Tochman. Pierwszy z nich napisał książkę o Amazonii i nowym obliczu kolonializmu, drugi – o Filipinach i o tym, jak patrzymy na biedę. W audycji także o, wznowionych właśnie, "Czarnych gwiazdach" Ryszarda Kapuścińskiego.
rozwiń zwiń