"Platynowy plan" prezydenta. Donald Trump walczy o głosy Afroamerykanów.

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2020 16:00
Ubiegający się o reelekcję prezydent USA Donald Trump przedstawił w piątek swój wyborczy program dla Afroamerykanów. Oprócz postulatów gospodarczych jest w nim m.in. zapowiedź uznania rasistowskiego Ku Klux Klanu i skrajnie lewicowej Antify za organizacje terrorystyczne. Jego sztab w rozsyłanych mailach nazywa te grupy "radykalnymi i nieamerykańskimi".
Sierpień 2020 roku. Protesty Black Lives Matter w Los Angeles
Sierpień 2020 roku. Protesty Black Lives Matter w Los AngelesFoto: shutterstock.com/Ringo Chiu

Posłuchaj
50:46 2020_09_26 15_06_56_PR3_Swiat_i_ludzie.mp3 Wybory prezydenckie w USA coraz bliżej. Donald Trump ogłasza "Platynowy plan" (Świat i ludzie/Trójka)

Plan prezydenta USA opiera się w znacznej mierze na obietnicach gospodarczych, a wśród nich obniżek podatków dla przedsiębiorstw należących do mniejszości rasowych czy zachęceniu do inwestycji w obszarach o niskich dochodach. Trump zobowiązał się także do stworzenia w drugiej kadencji 3 mln nowych miejsc pracy dla czarnoskórych oraz zapewnienia im łatwiejszego dostępu do kapitału.

PAP_Kenosha_zamieszki_1200.jpg
Przedwyborczy krajobraz USA. Kto przekona do siebie wyborców?

Argument w ręku

– Teraz administracja będzie mogła zawsze powiedzieć, że nie jest tak, że oni nic nie robią. Nawet jeżeli nie reformują policji, nawet jeżeli nie naciskają na legislatury stanowe, żeby zmieniły regulacje, mają argument w ręku – powiedział w rozmowie z Michałem Żakowskim dziennikarz "Gazety Prawnej" Jakub Kapiszewski.

W wystąpieniu wśród czarnoskórych sympatyków Partii Republikańskiej gospodarz Białego Domu krytykował politykę Demokratów dotyczącą spraw rasowych. Zwracając się do Afroamerykanów, mówił: "Liberalni hipokryci powielają stereotypy o was, nie szanują was i was sprzedają". Prezydent zebrał oklaski przy zapewnieniach o szanowaniu wolności religijnej, deklaracji, że jest przeciwny aborcji i krytyce ruchu Black Lives Matter, który oskarżył o "niszczenie społeczności".

"Trump zmienił strategię"

W Atlancie Trump kolejny już raz w kampanii podkreślał rekordowo niską stopę bezrobocia wśród czarnoskórych przed wybuchem pandemii koronawirusa. W sierpniu 2019 r. wynosiła ona 5,4 proc. Obecnie wzrosła do ok. 13 proc. i o ok. 5 pkt proc. przewyższa średnią ogólnokrajową.

– Trump na pewno zmienił strategię. Od kilku miesięcy bardzo wyraziście działa na rzecz pozycjonowania siebie i swoich rządów jako rządów osoby bardzo twardej, dobrej na złe czasy, która przynosi porządek, która nie boi się radykalnych rozwiązań, w sytuacji, kiedy są jakieś protesty i zawirowania. Joe Bidena pozycjonuje jako osobę niezdecydowaną, niewyrazistą. To może dać rezultaty. Pokazują to badania opinii publicznej, gdzie Trump odbił się od dołka, w którym był – komentuje dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.

Najbliższe tygodnie będą decydujące

Zgodnie z badaniami w kwestiach rasowych wyborcy bardziej ufają Bidenowi niż Trumpowi. Notowania prezydenta w tym obszarze pogorszyły się po wiosennych i letnich masowych protestach po zabójstwie przez policję Afroamerykanina George’a Floyda w Minneapolis.

W przypadku gospodarki to Trump cieszy się większym zaufaniem. We wrześniowym badaniu dla ośrodka YouGov 37 proc. Amerykanów wyraziło przekonania, że sytuacja ekonomiczna poprawi się, jeśli ponownie wygra Trump. W to, że stanie się tak za rządów Bidena, wierzy o 5 pkt proc. mniej wyborców.

Trump Appeals to African American Voters in Atlanta With ‘Platinum Plan’/Bloomberg QuickTake: Now
W audycji ponadto: 
  • Aleksander Łukaszenka potajemnie zaprzysiężony na prezydenta;
  • 75 lat temu powstała Organizacja Narodów Zjednoczonych;
  • historyczna decyzja we Włoszech – parlament odcina ponad 200 etatów posłów i senatorów;
  • pranie brudnych pieniędzy terrorystów, oligarchów i oszustów.
***

Tytuł audycji: Świat i ludzie
Prowadzi: Michał Żakowski
Goście: dr Małgorzata Bonikowska (prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych), Jakub Kapiszewski (dział zagraniczny dziennika "Gazety Prawnej")
Data emisji: 26.09.2020
Godzina emisji: 15.07

IAR/kr

Czytaj także

Przewrót w Mali. Czy są szanse na stabilizację?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 16:00
– Mali od 2012 roku jest w stanie rozpadu, przed którym uratowała go interwencja francuska w 2013 roku. Miało być lepiej, ale tego nie widać – przyznaje dr Cyprian Kozera, afrykanista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka Brytania chce pozbyć się czołgów. Ekspert: dla niej ważniejsze są siły morskie i lotnictwo

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 20:02
W ramach trwającego przeglądu brytyjskiej polityki zagranicznej, obrony i bezpieczeństwa rozważana jest koncepcja całkowitej rezygnacji z czołgów oraz ciężkich pojazdów opancerzonych i skupieniu się na lotnictwie oraz cyberbezpieczeństwie - poinformował "Times". Zdaniem Andrzeja Talagi, tak szybko to nie nastąpi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozmowy amerykańsko-ukraińskie. Ekspert: nie chodzi tylko o Białoruś

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 18:00
Andrzej Rybałt, komentator spraw wschodnich w Polskim Radiu dla Zagranicy wyjaśnia, że dla Stanów Zjednoczonych wydarzenia na Ukrainie i na Białorusi łączą się.
rozwiń zwiń