Jak zanurzyć się w lesie?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 11:45
– Często bywam w lesie, ale do tej pory przejeżdżałam tamtędy tylko rowerem, byle szybciej. Tymczasem, istnieje sposób na spędzanie czasu i relaks, który wymaga dłuższego zatrzymania się tam – mówi Gabriela Darmetko.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Ondrej Zeleznik/Shutterstock

Shinrin-yoku – leśna kąpiel – to spędzanie czasu w lesie, żeby być zdrowszym, szczęśliwszym i spokojniejszym. Shinrin-yoku od dziesiątków lat stanowi jeden z filarów japońskiej kultury i sposób odbudowywania naszych więzi z naturą. Może przybierać różne formy: od uważnych spacerów po lesie, przez wyjście do pobliskiego parku, po chodzenie boso po trawie.

puszcza bialowieska las drzewa 1200.jpg
Czym jest kąpiel leśna?

– Kąpiele leśne, to zanurzenie się w lesie dzięki zmysłom i nawiązanie kontaktu z naturą. Doświadczenia te mają pogłębić nasze zmysły, z których korzystamy na co dzień, ale okazuje się, że nagle można ich używać w zupełnie inny sposób – mówi Adam Markuszewski z grupy Leśne Spacery Rozwojowe.


Posłuchaj
05:20 _PR3_AAC 2020_07_07-11-34-01.mp3 Jak zaznać leśnej kąpieli? (Byle do 13/Trójka)

 

– Na spacerze najpierw wykonujemy kilka ćwiczeń oddechowych, żeby się uspokoić. Zaczynamy czuć więcej zapachów, dzięki którym zaczynamy kontaktować się z drzewami. Wytwarzają one aerozole, które są zbawienne dla naszego zdrowia. Kolejne ćwiczenie polega na tym, by wyostrzyć zmysł wzroku. Chodzi o wydobycie z tego jednolitego obrazu ściany lasu, różnych aspektów. Japończycy, którzy w latach 80. zachęcali ludzi do chodzenia do lasów, mówią o zjawisku światła przenikającego przez liście drzew – wyjaśnia Adam Markuszewski.

"Shinrin-yoku. Sztuka i teoria kąpieli leśnych" dr Qing Li "Shinrin-yoku. Sztuka i teoria kąpieli leśnych" dr Qing Li

Badania dr. Qing Li, eksperta w dziedzinie medycyny leśnej, dowiodły, że obcowanie z drzewami (a nawet ustawienie w mieszkaniu czy biurze odpowiednich roślin czy wdychanie olejków eterycznych) może obniżać ciśnienie krwi, zmniejszać stres, zwiększać energię życiową i pobudzać układ odpornościowy. Dr Qing Li spisał swoje doświadczenia w książce "Shinrin-yoku. Sztuka i teoria kąpieli leśnych".

Youtube/Wracamy do natury

***

Tytuł audycji: Byle do 13
Prowadzą: Piotr StelmachGabriela Darmetko
Data emisji: 7.07.2020
Godzina emisji: 11.34

mat. prasowe/ml

Czytaj także

Współzałożyciel wytwórni Kayax: chcemy móc grać

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 11:20
– Chcemy wrócić do pracy, zwrócić uwagę na trudną sytuację całej branży i to nie tylko artystów, których znamy i uwielbiamy, tylko całych wielkich rodzin, które przy tych koncertach pracują – mówił Tomasz Tomik Grewiński, manager i współzałożyciel wytwórni Kayax, komentując udział w akcji Otwieramy Koncerty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapraszamy do "Psychodni" nie tylko dla piesków!

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 11:20
Uwaga, miłośnicy zwierząt! Otwieramy "Psychodnię" – audycję, w której behawiorystka zwierząt Aneta Awtoniuk pomaga właścicielom czworonogów i nie tylko w sprawach kluczowych dla ich wychowania.
rozwiń zwiń