Kraków z perspektywy rowerowo-poetyckiej

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 10:29
Gdzie w Krakowie można spotkać owce? A brazylijskie meduzy? Jaka jest historia pięty Lenina, który niegdyś stał w Nowej Hucie? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w zbiorze esejów"Premie górskie najwyższej kategorii" Jakuba Kornhausera .
Premie górskie najwyższej kategorii Jakub Kornhauser, wyd. Książkowe Klimaty
"Premie górskie najwyższej kategorii" Jakub Kornhauser, wyd. Książkowe KlimatyFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
10:11 2020_07_22-10-34-54-Kornhauser.mp3 Kraków nieoczywisty w zbiorze esejów Jakuba Kornhausera (Byle do 13/Trójka)

 

Premie górskie najwyższej kategorii są znane miłośnikom kolarstwa: to mety najtrudniejszych podjazdów, owiane legendą przełęcze i szczyty, strome zbocza, po których wspinają się najwytrwalsi. Autor zabiera czytelnika na jedyną w swoim rodzaju rowerową wyprawę po premiach górskich na rogatkach Krakowa. Punkty te są usytuowane w najbardziej tajemniczych zakątkach miasta, wśród starych chat i zagajników, między zapomnianymi kapliczkami a ruinami fabryk i magazynów. Skrzypienie starej kolarzówki wyznacza rytm opowieści, łączących baśniową gawędę z przewodnikiem krajoznawczym, eseistyczną swobodę z precyzją kronikarza.

– Jako przykład zupełnie innego Krakowa zawsze podaję przykład ulicy Kliniec. Jest to ulica na starych Piaskach Wielkich. Wygląda ona, jak wyjęta z "Krzyżaków" czy ze "Starej Baśni" kilka drewnianych, rozsypujących się chałupek na krzyż. Po piętnastu minutach marszu z osiedla bloków nagle znajdujemy się w zupełnie innym świecie, w innej cywilizacji – opisuje gość audycji.

Rowerowe prozy Jakuba Kornhausera są dowodem na to, że świat znad kierownicy typu "baran", nawet jeśli ledwo zipie pod grubą czapą smogu (lub, jak nazywa to autor "stężonej krakowskości"), okazuje się barwniejszy, niż mogłoby się nam wydawać.

***

Tytuł audycji: Byle do 13
Prowadzą: Wioletta MyszkowskaMarcin Cichoński
Gość: Jakub Kornhauser (poeta, tłumacz, eseista, literaturoznawca, autor książki "Premie górskie najwyższej kategorii")
Data emisji: 22.07.2020
Godzina emisji: 10.11

kr/mat. prasowe

Czytaj także

Wojna, miłość i Warszawa w powieści "Kipiel"

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2016 17:27
"Kipiel" to powieść w konwencji dziennika, w której bohater obserwuje świat przez pryzmat wojny, miłości i Warszawy. To też rzetelna wiedza historyczna podana we wciągającej i trzymającej w napięciu formie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Układ(a)ne" – współczesne japońskie społeczeństwo w pigułce

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 10:49
– Ta książka pozornie opowiada o życiu w korporacji, ale tak naprawdę jest również o pewnym wyobcowaniu we współczesnym społeczeństwie, o samotności i o feminizmie – mówiła w Trójce Agata Bice, autorka polskiego tłumaczenia zbioru opowiadań pt. "Układ(a)ne" awangardowej japońskiej autorki Aoko Matsudy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka zaklęta w słowach. "Pszczoły i grom w oddali" Riku Ondy

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 12:25
– To powieść, która powstawała kilka dobrych lat. Riku Onda sama miała doświadczenia muzyczne – uczyła się gry na fortepianie. Kiedy opowiada o swoich doświadczeniach z muzyką, gdzieś słychać echa tego, z czym mierzą się bohaterowie jej powieści – mówiła w Trójce Katarzyna Sonnenberg-Musiał, autorka polskiego tłumaczenia japońskiej powieści "Pszczoły i grom w oddali".
rozwiń zwiń