Maria Sadowska: "Marakeczi" to utwór z historią w tle

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 12:33
– To zapis myśli, to zapis uczuć, zapis podroży – mówiła w Trójce Maria Sadowska o nowym, nagranym wspólnie z Leszkiem Możdżerem, utworze "Marakeczi". Zapowiada on pierwszy po sześcioletniej przerwie album artystki pt. "Początek nocy".
Maria Sadowska
Maria SadowskaFoto: Iza Grzybowska

materiały prasowe materiały prasowe

Posłuchaj
23:14 2020_08_19 12_07_21_PR3_Byle_do_13.mp3 Maria Sadowska o podróży do Maroka i muzycznym powrocie (Byle do 13/Trójka)

 

Tekst i melodia "Marakeczi" powstawały stopniowo, w trakcie podróży Marii Sadowskiej do Maroka. Nie był to wyjazd turystyczny – właśnie w Maroku odbywał się festiwal teatralny, w którego ramach artystka razem z przyjaciółką i reżyserką Joanną Grabowiecką miały zaprezentować spektakl Soliloquium mori "H2O".

– Był to wyjazd artystyczny, który pozwala poznać kraj z zupełnie innej strony. Zagraliśmy ten spektakl jeden raz, robiąc próby po drodze i, co ciekawe, wygraliśmy cały festiwal. Potem pojechaliśmy na pustynię, gdzie spadł deszcz, co zdarza się bardzo rzadko – raz na dwa lata. Musieliśmy uciekać przed goniącą nas rzeką, która mogła odciąć nam drogę powrotu. O tym opowiada ta piosenka – opowiadała Maria Sadowska.

Maria Sadowska - Marakeczi (Lyric Video) ft. Leszek Możdżer/MariaSadowskaVEVO

Jak już wspomnieliśmy, w utworze gościnnie pojawił się pianista Leszek Możdżer. Skąd taki wybór? – Przyjaźnimy się już od paru lat. Leszek jest niezwykłym człowiekiem, wspaniałym artystą. Jest bardzo otwarty na wspólne granie – nieważne, czy są to wybitni muzycy jazzowi, czy chłopaki, którzy lubią sobie pograć – mówiła wokalistka w rozmowie z Marcinem Cichońskim.

***

Tytuł audycji: Byle do 13
Prowadzą: Wioletta Myszkowska i Marcin Cichoński
Gość:
 Maria Sadowska (wokalistka, scenarzystka i reżyserka filmowa)
Data emisji: 19.08.2020
Godzina emisji: 12.07

kr/gs

Czytaj także

Pola Rise, Andy Ward i muzyczne porozumienie ponad kontynentami

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 12:50
– To samo się stworzyło. Obydwoje mieliśmy moment w życiu, w którym potrzebowaliśmy takiej wzniosłości – mówiła Pola Rise o nowym singlu "Higher" powstałym w kooperacji z australijskim wokalistą i producentem Andy'm Wardem. Singlu dosyć niezwykłym, bo jego twórcy… nigdy nie spotkali się w cztery oczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka, która daje nadzieję. Ania Szarmach z nowym singlem "Hope"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 12:26
– "Hope" to, o dziwo, trudny numer. By zrealizować takie nagranie trzeba bardzo kochać muzykę i być chętnym do jej tworzenia, mimo granic, które nas dzieliły, mimo lockdownu – mówiła w Trójce Ania Szarmach o swoim nowym singlu nagranym wspólnie z nominowanym do nagrody Grammy amerykańskim perkusistą Davidem "Fingers" Haynesem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

17. Festiwal Warszawa Singera w nowej, kameralnej odsłonie

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 10:40
– Bardzo ważna dla artystów i dla nas, jako organizatorów, jest świadomość, że istnieje potrzeba organizowania takich wydarzeń – mówi Hanna Pałuba, dyrektor programowa 17. Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, który odbędzie się w dniach 22-30 sierpnia, tym razem w nieco innej formie.
rozwiń zwiń